Bez kategorii

Jak wybrać fotelik dla najmłodszych dzieci? Nosidełko z grupy 0-1 i fotelik z grupy 1-4 – najważniejsze fakty

Pierwszą grupę fotelików samochodowych stanowią nosidełka dla noworodków i niemowląt, czyli dzieci o wadze 0-13 kg. Posiadanie nosidełka jest konieczne, aby móc odebrać maluszka ze szpitala. Jego przemyślany wybór i zakup powinien być więc jedną z najważniejszych spraw organizacyjnych jeszcze przed narodzinami.

Zobacz, o czym będziemy dziś mówić:

 1. Kiedy czas na wybór nosidełka?
 2. Jak wybrać nosidełko dla dziecka? Ważne kryteria
 3. Czy fotelik z grupy 0-18 kg nadaje się jako nosidełko dla dziecka
 4. Polecane nosidełka dla dzieci na pierwszy rok życia
 5. Planuj z wyprzedzeniem – jaki fotelik po nosidełku?
 6. Gdzie kupić fotelik dla dziecka?
 7. Podsumowanie – 15 pytań, które powinnaś / powinieneś zadać sprzedawcy fotelików

Kiedy czas na wybór nosidełka dla dziecka?

Młodzi rodzice często stają przed dylematem dotyczącym tego, kiedy jest najlepsza pora na wybór nosidełka dla dziecka oraz przede wszystkim, jakie powinno być. W tym zakresie warto posłuchać rad ekspertów, a także doświadczonych opiekunów, którzy mają tę decyzję już za sobą.

Podstawowa zasada brzmi – wybieramy fotelik przed urodzeniem dziecka. W przypadku dokonywania takiego zakupu po raz pierwszy z pewnością pojawi się wiele pytań, na które warto odpowiedzieć sobie ze spokojem, zasięgając w razie potrzeby opinii zaufanych doradców ze sklepu e-Foteliki.pl.

Często młodzi rodzice chcą, aby ich wybór był idealny, stawiają więc bardzo wiele wymogów i starają się dopasować produkt, który spełni wszystkie ich kryteria. Jest to oczywiście dobry punkt wyjściowy w poszukiwaniach dobrego fotelika dla maluszka, jednak niekiedy doprowadza do przepłacenia za markę lub rozwiązania, które na ten moment nie byłyby potrzebne. Z kolei w przypadku drugiego lub kolejnego dziecka mamy już sporą wiedzę i doświadczenie w tym temacie, szukamy więc zazwyczaj wysokogatunkowego, a jednocześnie ekonomicznego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo i komfort w codziennym użytkowaniu.

Warto zatem pamiętać, że kluczem jest optymalny wybór fotelika dla najmłodszej pociechy, to znaczy zbierający postawione założenia, ale również dostosowany do aktualnych potrzeb dziecka i rodzica.

Jak wybrać nosidełko dla dziecka? Ważne kryteria

System montowania do wózka

Warto pamiętać, że nosidełka w większości mają system montowania do wózka w standardzie Maxi Cosi. Jest to uniwersalny system adapterów stosowany w większości wózków oraz nosidełek. Jeżeli upatrzony model spełnia to kryterium, wówczas najpewniej będzie go można zamocować do dowolnego wózka.

Nosidełko a wózek z gondolą

Ważną kwestią przy doborze jest dopasowanie nosidełka do wózka z gondolą, ponieważ oba wystarczają na około 12 miesięcy. Po tym czasie dzieci wyrastają z nosidełka oraz gondoli. Konieczna jest wówczas zmiana wózka na spacerówkę, a także wybór następnego fotelika z przedziału wagowego 9-18 kg lub 0-18 kg.

Multirozwiązanie – czy fotelik z grupy 0-18 kg nadaje się jako nosidełko dla dziecka?

Będąc przy temacie fotelików dla dzieci 0-18 kg, warto rozwiać wątpliwości, które nasuwają się rodzicom – często pojawia się bowiem pytanie, czy nie lepiej od razu wybrać model z tej grupy, który obejmuje swoim zakresem zarówno wagę noworodków, jak i już podrastających dzieci.

W rzeczywistości jednak żaden fotelik z grupy 0-18 kg nie sprawdzi się jako nosidełko dla najmłodszych – dlaczego? Wymieńmy dwa najważniejsze względy:

 • foteliki samochodowe łączące dwie grupy wagowe (0-13 kg i 9-18 kg) nie zapewniają odpowiednich, czyli zdrowych warunków do przewożenia śpiącego maluszka, który powinien jak najwięcej czasu spędzać w pozycji leżącej (modele z przedziału 0-18 kg nie oferują pełnego rozłożenia tak, jak, tak jak typowe nosidełka dla noworodków i niemowląt)
 • wykonywanie wielu codziennych czynności jest praktycznie niemożliwe – wystarczy wyobrazić sobie wyjazd do lekarza z maluszkiem, robienie zakupów, spacery w czasie podróży bez gondoli itp. – śpiącego 2-miesięcznego niemowlęcia nie będziemy nosić cały czas na rękach w trakcie tych czynności, a fotelika z grupy 0-18 kg nie zabierzemy ze sobą do sklepu czy przychodni. W wielu sytuacjach nosidełko jest więc niezbędnym akcesorium, które zdecydowanie ułatwia rodzicom codzienną realizację planów

Polecane nosidełka dla dzieci na pierwszy rok życia

Jak już było na wstępie wspomniane, nosidełko przydaje się przez około pierwszych 12 miesięcy, a po tym okresie maluszek zwyczajnie z niego wyrasta. Jak wybrać dobrze i mądrze? Wśród polecanych przez ekspertów od bezpiecznego przewozu dzieci modeli można wymienić 4 topowe foteliki-nosidełka:

Fotelik samochodowy Cybex Aton 5

Wszystkie powyższe nosidełka pasują do wózków typu spacerówka, a ich montaż w samochodzie może odbyć się zarówno na bazie pod fotelik ISOFIX (zakupionej oddzielnie), jak i przy użyciu jedynie pasów samochodowych (wtedy wystarczy sam zakup fotelika).

Zobacz więcej przydatnych informacji o bazie pod fotelik tutaj.

Planuj z wyprzedzeniem – jaki fotelik po nosidełku?

Nosidełko kupione? Gratulacje! Zawczasu warto zastanowić się też, jaki fotelik po nosidełku wybierzemy – 12 miesięcy minie szybko, a gdy maluch wyrośnie już z nosidełka i gondoli, trzeba będzie od razu przesadzić go w większy model.


Pamiętaj, że przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest obowiązkowe. Regulują to przepisy prawne, które mówią, że trzeba stosować się do tego, aż do momentu ukończenia przez pociechę 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu.


Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy

Przy wyborze fotelika, gdy dziecko wyrośnie z nosidełka, należy mądrze dobrać jego rodzaj. Dostępne są modele montowane tyłem do kierunku jazdy, jak i przodem.

Co ważne, do 15 miesiąca życia maluch powinien obowiązkowo podróżować tyłem do kierunku jazdy, natomiast eksperci zalecają, by również po osiągnięciu tego wieku przewozić w ten sposób naszą pociechę – de facto najlepiej jak najdłużej. Jest to bowiem najbezpieczniejszy sposób przewozu dzieci w samochodzie. Jazdę tyłem umożliwiają foteliki z grupy 0-18 kg, czyli przeznaczone dla dzieci do 4 lat.

Rodzaje fotelików samochodowych do wyboru, gdy dziecko wyrośnie z nosidełka

Wybierając fotelik po nosidełku, warto zastanowić się, który typ najlepiej spełni nasze potrzeby. Warto rozważyć w szczególności:

 • Foteliki do jazdy tyłem z własną bazą – do wyboru są modele z funkcją obracania o 360˚ lub o 180˚. Jedne z najbezpieczniejszych i zarazem najbardziej funkcjonalnych, które oferują łatwy montaż, to:
 • Systemowe foteliki do jazdy tyłem, z jedną bazą do nosidełka i fotelika, jak np.:
 • Foteliki samochodowe do jazdy tyłem nieposiadające bazy oraz systemu ISOFIX – wskazane są one dla dzieci od 12-15 miesiąca życia, raczej nie powinniśmy ich wybierać dla maluszków. W tej grupie warto wyróżnić Joie Stages oraz Joie Every Stage znanego producenta, który oferuje bardzo ciekawe rozwiązanie, a mianowicie duży kąt nachylenia fotelika
 • Foteliki do jazdy przodem z wewnętrznymi pasami (ich posiadanie to konieczność w tym wariancie) – wskazane są od ok. 2 roku życia dziecka. Polecane bezpieczne modele to przede wszystkim:
Fotelik samochodowy Britax Romer Advansafix M I-Size
 • oraz wiele innych

Gdzie kupić fotelik dla dziecka? Miejsce ma znaczenie

Na pytanie, gdzie kupić fotelik samochodowy czy nosidełko, odpowiedź nie powinna opierać się tylko na założeniu „gdzie taniej”. Dla wielu rodziców ogromną wartość ma również profesjonalna i przyjazna obsługa oraz dodatkowe atuty, z których mogą skorzystać.

W przypadku podejmowania decyzji o tak wysokiej wadze – wpływającej bezpośrednio na bezpieczeństwo dziecka w podróży – chcemy mieć możliwość zadania pytań, podzielenia się wątpliwościami, które fachowy doradca powinien rozwiać, czy też skorzystania z pełnego serwisu.

Ze względu na te wszystkie kwestie specjaliści rekomendują zakup fotelika w showroomach. Stanowi to o wiele korzystniejsze rozwiązanie niż udanie się do sklepu „ze wszystkim”. W wyspecjalizowanym salonie sprzedaży fotelików i wózków dziecięcych e–Foteliki w Jankach k. Warszawy można zobaczyć, jak wyglądają na żywo wybrane modele, jak działają ich systemy bezpieczeństwa, a także wypytać wykwalifikowanego doradcę o szczegóły dotyczące każdego modelu.

Podsumowanie

15 pytań, które powinnaś / powinieneś zadać sprzedawcy fotelików i nosidełek

Zbierając powyższe informacje, możemy zrobić sobie listę pytań, z którą warto udać się do wyspecjalizowanego salonu fotelików samochodowych i wózków dziecięcych. To zdecydowanie usprawni rozmowę z doradcą i pomoże optymalnie dobrać produkt do potrzeb oraz do możliwości samochodu. W szczególności zapytaj o to:

 1. Do której grupy wagowej zalicza się prezentowany fotelik?
 2. Jak wygląda montaż fotelika w samochodzie?
 3. Czy fotelik posiada bazę? Jeśli tak, to jaką?
 4. Czy nosidełko ma adaptery w standardzie Maxi Cosi?
 5. Czy nosidełko można zamontować przy pomocy samych pasów samochodowych?
 6. Czy w posiadanym samochodzie możliwy jest montaż za pomocą systemu ISOFIX?
 7. Jakie zabezpieczenia i systemy zastosowano w foteliku?
 8. Jak wyglądają możliwości regulacji fotelika?
 9. Jaki jest kąt nachylenia fotelika?
 10. Czy fotelik jest obrotowy?
 11. Czy fotelik posiada wkładkę dla noworodka?
 12. Z jakiego materiału wykonano nosidełko?
 13. Jakie testy bezpieczeństwa przeszedł fotelik?
 14. Jak można czyścić fotelik? Czy istnieje możliwość prania tapicerki w pralce?
 15. Jaka jest cena fotelika / nosidełka?

Zapraszamy do zadawania pytań oraz na konsultacje – skontaktuj się z przedstawicielami sklepu online e-Foteliki.pl lub umów się z doradcą w naszym showroomie e-Foteliki w Jankach k. Warszawy. Do zobaczenia!

Masz pytania, chcesz się umówić?

Zadzwoń: 881 183 883

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *