Bez kategorii

Jaka baza pod fotelik? Czy baza pod nosidełko jest potrzebna?

Przy okazji porad, jak wybrać fotelik dla dziecka – które możesz zobaczyć tutaj na blogu e-Foteliki.pl – pojawił się również temat bazy pod fotelik. Czy jest niezbędna? Do czego służy? Jaką bazę pod fotelik wybrać? To najczęstsze pytania, które stawiają sobie rodzice. Nasi eksperci wyjaśniają najważniejsze kwestie dotyczące bazy ISOFIX do nosidełka wraz z polecanymi przykładami.

System ISOFIX i baza pod fotelik – co warto wiedzieć?

Na wstępie warto rozjaśnić, co to jest ISOFIX, ponieważ to pojęcie wiąże się z tematem bazy pod fotelik. W kilku słowach mówiąc, ISOFIX to bezpieczny i wygodny system mocowania fotelików dla dzieci, przeznaczony do siedzeń samochodowych. Jego popularność w skali światowej wynika z prostego faktu – uznaje się, że fotelik zamontowany za pomocą tego systemu zapewnia najbezpieczniejszy przewóz dzieci w aucie.

ISOFIX opiera się na dwóch specjalnych zaczepach, które znajdują się między oparciem i siedziskiem pojazdu (są one fabrycznie montowane, dlatego warto upewnić się w przypadku posiadania starszego modelu, czy auto zostało w nie wyposażone – obecne samochody posiadają ISOFIX w standardzie).

Bazę pod fotelik mocuje się do samochodowych złączy ISOFIX lub za pomocą pasów bezpieczeństwa. Stanowi ona stałą „podstawę”, na której montowane jest nosidełko lub fotelik – w o wiele sprawniejszy i wygodniejszy sposób niż bez jej udziału. To praktyczne i zwiększające codzienny komfort rozwiązanie, które wpływa też na bezpieczeństwo dziecka w podróży.

Czy potrzebuję bazy do nosidełka? Zalety tego rozwiązania

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa dzieci w samochodzie nie mają wątpliwości – baza pod fotelik jest bardzo przydatna, ponieważ gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo niż samo zapięte pasami nosidełko. Dzięki oznaczeniom, które się na niej znajdują, rodzic od razu widzi informację, czy fotelik został dobrze wpięty i poprawnie zamontowany. To eliminuje ryzyko popełnienia błędów montażowych, które mogłyby mieć przykre konsekwencje w razie jakichś zdarzeń na drodze.

Zapewnia ona przy tym bezcenną wygodę rodzicom – montowanie i wyjmowanie z bazy fotelika samochodowego jest o wiele prostsze i szybsze – zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Łatwo można włożyć dziecko do nosidełka oraz dostać się do niego, np. do karmienia; aby przykryć maluszka; wytrzeć mu buciki itp.

Jakie są rodzaje bazy do nosidełka?

Wśród wielu różnych typów można wymienić najczęściej wybierane bazy pod foteliki – na uwagę zasługuje szczególnie:

Baza przeznaczona do konkretnego nosidełka

Fotelik Cybex Anton 5

Baza systemowa do montażu systemowego

  • Wygodne rozwiązanie, które przydaje się na więcej niż rok użytkowania (po tym czasie dziecko wyrasta z nosidełka i należy zmienić je na większy fotelik)
  • Na czym to polega? Montujemy na niej nosidełko przez pierwszych 12 miesięcy, a gdy maluch z niego wyrośnie, wystarczy wybrać fotelik pasujący do posiadanej już bazy
  • W tym zakresie producent Joie proponuje nosidełko i-Snug wraz z bazą pod fotelik i-Base Advance, a także pasujący do niej fotelik dla dzieci do 4 lat Joie i-Venture – taki system zapewnia bezpieczeństwo i wygodę na całe 4 lata (i kupujemy tutaj tylko jedną bazę)

Baza obrotowa

  • Gwarantuje wysoki komfort, system klasy premium, jest to rozwiązanie droższe, ale zapewnia bardzo dużą wygodę rodzicom, którzy mogą w kilka chwil zamontować nosidełko oraz usadzić w nim maluszka
  • Idealne rozwiązanie tego typu oferuje NUNA NEXT SYSTEM, na który składa się: nosidełko Nuna Pipa Next oraz baza Nuna Base Next, a także fotelik Nuna Todl dla dzieci do ok. 4 roku życia
Fotelik Samochodowy Nuna PIPA Next System

Nosidełko z bazą i bez – najlepsza pomoc w e-Foteliki.pl

Pamiętaj też, że jeśli posiadasz nosidełko bez bazy, nie oznacza to, że dziecko nie będzie w nim bezpieczne. Wysokiej jakości fotelik posiada sprawdzone systemy ochronne, a praktyczna baza dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa malucha. Bez niej montaż fotelika będzie znacznie dłuższy, a jego wyjmowanie mniej komfortowe, natomiast jej posiadanie nie jest obowiązkowe.

Ważne! Jeśli nie zamierzamy kupować bazy ISOFIX, trzeba bezwzględnie sprawdzić, czy wybrany fotelik jest bezpieczny – czy przeszedł pomyślnie testy zderzeniowe i jakie ma systemy montowania pasami. Warto wydać więcej i kupić nosidełko, które posiada bardzo dobre systemy mocowania pasów, ponieważ wówczas to dzięki nim dodatkowo możemy zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy.


Poza wymienionymi powyżej modelami można wybrać spośród innych, również polecanych przez specjalistów – w tej sprawie skonsultuj się bezpośrednio z doradcami e-Foteliki.pl. W razie pytań zadzwoń na numer: 883 183 883.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *