Bezpieczeństwo małych podróżnych

Pytania i odpowiedzi od klientów

Nasi klienci zadają dużo pytań na które staramy się odpowiadać najlepiej jak tylko możemy. Poniżej prezentujemy listę pytań i odpowiedzi. Zapraszamy do zapoznania się

Fotelik należy wymienić na większy w czterech przypadkach:

  1. jeśli dziecko przekroczyło limit wagowy danego fotelika,
  2. gdy nie można już poprawnie zapiąć pasów uprzęży fotelika,
  3. jeśli głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika – w przypadku fotelików 0-13 kg lub
  4. jeśli linia oczu wystaje ponad górną krawędź fotelika – w przypadku pozostałych fotelików.

Nie! Jedyny prawidłowy i bezpieczny przewóz dziecka w foteliku 0-13 kg to przewóz tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu. O tym, dlaczego tak jest, czytaj [tutaj] [link do Jak bezpiecznie przewozić niemowlę w samochodzie]

Dopóki nie osiągnie wzrostu 150 cm. W tym przypadku nie liczy się kryterium wiekowe, a tylko wzrostowe – każde dziecko, które nie ma 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku.

Biorąc pod uwagę przepisy prawa – można (o ile nie jest to fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej!). Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka – nie jest to wskazane. Najbezpieczniejszym miejscem przewozu dla dzieci w każdym wieku jest tylna kanapa samochodu. Jeżeli jednak z jakichś względów potrzebujesz przewieźć dziecko z przodu, maksymalnie odsuń przedni fotel pasażera w tył i koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną – stanowi ona śmiertelne zagrożenie dla dziecka, zwłaszcza dla niemowląt!

Nie, stanowczo się tego nie zaleca.  Przewożenie niemowlęcia w gondoli jest uzasadnione, jeśli istnieją do tego konkretne wskazania medyczne, np. stwierdzone problemy z oddychaniem. Gondole powstały tylko i wyłącznie do przewożenia dzieci, których stan zdrowia nie pozwala na przewóz w foteliku. W każdym innym przypadku już najmłodsze maluszki powinny być przewożone w foteliku z zakresu 0-13 kg. Pamiętaj, gondola to nie fotelik i nie zapewnia dziecku odpowiedniego bezpieczeństwa w podróży! Więcej czytaj [tutaj] [link do Gondola czy fotelik]

Niemowlę musi przebywać w foteliku w każdej podróży. Co prawda pediatrzy uważają, że niemowlęta nie powinny leżeć w foteliku więcej niż 2 godziny dziennie, dlatego w miarę możliwości należy ograniczyć czas korzystania z fotelika do niezbędnego minimum. Jeśli jednak zaistnieje konieczność odbycia dłuższych podróży – fotelik to podstawa, priorytetem jest doraźne bezpieczeństwo dziecka. Bez fotelika maluszek nie jest chroniony w żaden sposób!

Nie! W przypadku zderzenia skończy się to śmiercią dziecka. Jedynym bezpiecznym sposobem przewożenia niemowlęcia (tak samo jak i starszych dzieci) jest odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany fotelik.

Zależy to od indywidualnych potrzeb Rodzica. Jeżeli Rodzic odczuwa potrzebę kontaktu wzrokowego ze swoim dzieckiem w foteliku, może zamontować na zagłówku tylnego fotela specjalne lusterka. Uwaga – to rozwiązanie jest dobre tylko wtedy, gdy osobą używającą lusterek będzie pasażer, np. mama, a nie kierowca! Kierowca powinien skupić się na obserwowaniu sytuacji na drodze.

 

W razie takiej potrzeby można więc korzystać ze specjalnych lusterek. Nigdy jednak nie należy upierać się przy montowaniu fotelika przodem tylko po to, by móc spoglądać na dziecko – jest to dla niego zwyczajnie niebezpieczne i grozi uszczerbkami na jego życiu i zdrowiu! Dziecko należy przewozić tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe.

Nie. Na pewno nie jest tak samo bezpieczny, jak indywidualnie dobrany nowy fotelik – a przecież taka powinna być jego funkcja. Specjaliści i nawet niektórzy Rodzice odradzają kupowanie używanych fotelików – raz, ze względu na jego eksploatację, a dwa, ze względu na nieznaną historię. Jeżeli fotelik brał udział w wypadku lub stłuczce, nie spełni on swoich podstawowych funkcji, czyli dziecko nie będzie w nim bezpieczne. Niektóre z uszkodzeń powstałych podczas kolizji mogą być nawet niewidoczne gołym okiem, lepiej więc nie kupować „kota w worku”.

Poza tym gwarancję producenta otrzymuje tylko pierwszy właściciel, a po kilku latach użytkowania fotelik zwyczajnie się też starzeje (tkaniny, plastik, cała konstrukcja). Używany fotelik na pewno jest tańszy, ale czy na pewno warto oszczędzać na bezpieczeństwie swojego dziecka?

Środkowy fotel na tylnej kanapie – jeżeli jest wyposażony w 3–punktowy pas bezpieczeństwa lub system ISOFIX. Jeżeli nie, najbezpieczniejsze będzie miejsce za przednim siedzeniem pasażera. Uwaga: powszechne twierdzenie, że najbezpieczniejsze jest miejsce za fotelem kierowcy, jest nieprawdziwe.

Odpowiadając wprost: ponieważ w momencie wypadku mogą albo zabić dziecko (najczęściej w przypadku niemowląt), albo spowodować groźne obrażenia ciała (w przypadku starszych dzieci). Najczęściej jednak, niestety, uderzenie otwierającą się poduszką powietrzną w fotelik kończy się dla malucha śmiercią w wyniku wstrząsu mózgu. Siła, z jaką otwiera się poduszka w momencie wypadku, jest porównywalna z siłą uderzenia kijem bejsbolowym. Warto mieć w pamięci to wymowne porównanie, aby uniknąć nieszczęścia.

Dzieci powinny być przewożone w dobranym foteliku na tylnej kanapie – w ten sposób można zagwarantować im największe bezpieczeństwo podczas każdej podróży!