CZĘŚĆ 2. FOTELIK A WIEK DZIECKA – DECYDUJĄCE KRYTERIUM
W temacie wyboru właściwego fotelika dla dziecka krąży mnóstwo opinii, niekiedy nawet wykluczających się… Tymczasem dobór odpowiednich parametrów i modelu jest kluczowy, szczególnie, gdy myślimy o zmianie fotelika na większy. Kiedy to zrobić – gdy dziecko jest jeszcze małe, ale pod kątem wagi mieściłoby się już w grupie „starszych” fotelików to dobry moment?
W poprzedniej części mówiliśmy o ogólnych kryteriach doboru fotelików samochodowych (zob. cz. 1), dziś skupimy się na dopasowaniu właściwego siedziska dla małego – około rocznego podróżnika. Bierzemy pod uwagę troskę o bezpieczeństwo i wygodę podczas jazdy, ale także prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz zdrowie dziecka na co dzień.
Jaki fotelik dla małego dziecka – tu przyda się fachowa opinia
Porad o tym, jak wybrać dobry fotelik samochodowy, jest bardzo dużo, ale – jak pokazuje praktyka – mimo dostępu do szerokiej wiedzy w tym zakresie, znaczna część rodziców nadal nie wie, który będzie dobry. Czy fotelik będzie bezpieczny; czy przy wyborze sugerować się tylko wagą dziecka, czy jego wiekiem; kiedy zmienić fotelik na większy?…
Te i wiele innych pytań pojawia się w dalszym ciągu, nawet po lekturze wielu artykułów, wpisów blogowych czy burzliwych czasem rozmów na forum. Ba! Nawet po rozmowie ze sprzedawcą w sklepie z fotelikami nadal nie wszystko jest zawsze jasne, a nadmiar sprzecznych informacji przyprawia o ból głowy.
Tutaj właśnie znajduje się klucz:
Warto zasięgnąć fachowej opinii, ale ważne, by nasz rozmówca nie był „tylko sprzedawcą”, znającym jedynie parametry techniczne oferowanych produktów.
Skonsultuj się ze specjalistą od bezpiecznego przewozu dzieci w aucie, tj. prawdziwym doradcą, który będzie umiał dobrać fotelik samochodowy nie tylko do wagi i wieku dziecka, lecz także jego potrzeb zdrowotnych, trybu życia i oczekiwań rodziców, a także posiadanego pojazdu.
Kompetentny fachowiec będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie i wyjaśnić, dlaczego nie można przesadzać dziecka zbyt wcześnie do większego fotelika lub jak ma się wybór multigrupowych modeli do rozwoju dziecka w pierwszych latach jego życia.
W e-Foteliki wyjaśniamy wszystkie wątpliwości – w salonie sprzedaży w Jankach k. Warszawy możesz porozmawiać z doświadczonymi doradcami i sprawdzić na miejscu, jaki fotelik będzie najlepszy dla Twojego malucha; a jeśli wolisz kontakt telefoniczny, zadzwoń, a równie chętnie i wyczerpująco odpowiemy na Twoje pytania: 881 333 188.
W tym wpisie postaramy natomiast się przybliżyć w skrócie, czym kierować się przy wyborze fotelika dla małego dziecka – tej wiedzy nie znajdziesz wszędzie!
Podział fotelików ze względu na grupy wagowe
W Polsce dziecko powinno być przewożone w foteliku samochodowym (w bezpiecznych, określanych przepisami warunkach) do osiągnięcia 12 roku życia lub wzrostu 150 cm (zob. dlaczego dzieci do 150 cm powinny jeździć w foteliku). W zależności od etapu rozwoju, na którym znajduje się obecnie młody podróżnik, stworzono podział na kilka grup fotelików, które zazębiają się ze sobą podanymi zakresami wagowymi.
- Grupa 1 – foteliki dla dzieci o wadze 0-13 kg, w wieku 0-12 miesięcy (nosidełko, wózek z gondolą),
- Grupa 2 – foteliki dla dzieci 9-18 kg (lub z przedziału 9-25 kg), w wieku ok. 1-4 lat
- Grupa 3 – foteliki dla dzieci 15-36 kg, w wieku ok. 4-12 lat
- Można także wyróżnić grupy łączone, tj. obejmujące foteliki dla dzieci 9-36 kg, a nawet 0-36 kg
Patrząc na powyższy podział, całkiem rozsądnym wydaje się wybór fotelika dla dziecka z grupy 9-36 kg – jeden produkt, jeden zakup i całe 12 lat bezpiecznego i spokojnego podróżowania. Czy aby na pewno?
Choć brzmi to zachęcająco, to trzeba zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt, jaki stanowi zdrowie dziecka, a szczególnie rozwój kręgosłupa. To właśnie przez wzgląd na to eksperci uważają, że jeden multifotelik od maluszka do 12 roku życia nie jest wcale dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?
Jeden fotelik na 12 lat podróży z dzieckiem? Dlaczego nie warto
Głównym powodem, dla którego nie powinniśmy decydować się na zakup fotelika 9-36 kg już dla około rocznego dziecka, jest fakt, że w pierwszych miesiącach życia maluszek bardzo intensywnie się rozwija i potrzebuje zapewnienia jak najlepszych warunków, które umożliwiałyby prawidłowy, zdrowy wzrost – również w foteliku samochodowym, w czasie podróży.
Foteliki obejmujące „starsze” grupy wagowe nie zapewnią tak optymalnych warunków do leżenia i jazdy, jak te przeznaczone typowo dla maluszków w wieku 1-4 lat (ważących 9-18 kg).
Dziecko w wieku od 11-12 miesięcy do 2-3 lat nadal jest maluchem i powinno w tym czasie dużo leżeć oraz spać – w odpowiedniej, leżącej pozycji.
Tylko w ten sposób jego układ kostny, kręgosłup i stawy będą miały szansę prawidłowo się ukształtować!
Niestety uniwersalne, multigrupowe foteliki nie zapewniają w pełni zdrowej dla maluszka pozycji leżącej – oferują półsiedzącą i siedzącą, odpowiednią dla starszych dzieci w wieku od 3-4 lat w górę.
Tymczasem przewożenie młodszej pociechy w takich warunkach, szczególnie na dłuższych trasach, może wyrządzić niemałe szkody dla układu szkieletowego Twojego maluszka. Dziecko poddawane jest ciągłym wstrząsom (każdy samochód podczas jazdy generuje wstrząsy i choć dla dorosłego mogą nie być odczuwalne, to dla malutkiego układu kostnego – już bardzo), a tym samym obciążenia na jeszcze nierozwinięty w pełni kręgosłup są ogromne.
Nie tylko bezpieczna podróż, ale i zdrowy kręgosłup dziecka.
Foteliki dla dzieci 0-4 lat
Podstawową rzeczą, jaką powinni kierować się rodzice przy wyborze fotelika dla małego dziecka, powinno być więc zarówno bezpieczeństwo w czasie jazdy, jak i zadbanie o zdrowe warunki do rozwoju malucha. Brany pod uwagę fotelik powinien być więc wyposażony w niezbędne systemy chroniące przed skutkami zderzeń, a także dopasowany do wieku dziecka.
Maluchom w wieku 0-4 lat należy zapewnić przede wszystkim:
- fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy (najbezpieczniejsze ustawienie fotelika, dziecko powinno w nim jeździć najdłużej, jak to możliwe)
- wygodną pozycję leżącą na drzemki o długości i w ilości, jakiej tylko potrzebuje
- zdrowe ułożenie kręgosłupa w czasie jazdy – bez narażenia na nadmierne obciążenie i wstrząsy
Czy to oznacza, że foteliki z grupy 9-36 kg w ogóle nie nadają się do przewozu dzieci? Oczywiście nie, poczekajmy jedynie, aż maluch podrośnie. Są one dobrym wyborem, jeśli nasza pociecha skończy już 4 latka albo więcej, a jej układ kostny jest już bardziej rozwinięty – wówczas jazda w pozycji siedzącej nie będzie w tak dużym stopniu obciążająca, jak w przypadku maluszka, który powinien przez większość czasu leżeć.
Ściągawka dla rodziców – foteliki samochodowe dla dzieci, które warto wybrać
Słowem podsumowania, prezentujemy krótką ściągawkę z podpowiedziami dla rodziców – spójrz, w którym momencie jaki fotelik dla dziecka sprawdzi się najlepiej. Pamiętajmy, że wiele zależy też od indywidualnych uwarunkowań – maluchy rozwijają się w różnym tempie, a mnogość modeli od zaufanych i polecanych producentów fotelików samochodowych, wraz z poradami kompetentnych specjalistów e-Foteliki pozwoli dobrać najlepszy i najekonomiczniejszy wariant. Warto jednak mieć na uwadze pierwszy okres życia dziecka, który jest kluczowy dla wszystkich kolejnych lat jego rozwoju.
Rekomendowana przez specjalistów kolejność wyboru fotelików samochodowych to:
- w pierwszym etapie nosidełko dla dzieci o wadze 0-13 kg
- następnie fotelik z regulowanym kątem nachylenia umożliwiającym podróżowanie w pozycji półleżącej – by dziecko mogło spać, jak w łóżeczko – to foteliki z grupy 0-18 kg lub 9-18 kg, wśród których szczególnie warto wziąć pod uwagę modele:
- Britax Romer Dualfix 2 R
- Cybex Sirona S2 i-Size
- Nuna Prym
- Joie I-Spin 360
- i inne – spytaj o nie doradców e-Foteliki!
- dla starszaka wybieramy fotelik 15-36 kg albo 9-36 kg – dostępnych jest tutaj wiele bardzo bezpiecznych i zapewniających odpowiednie warunki dzieciom w wieku 4+ produktów
Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie, ale także chrońmy naszego malucha przed skutkami jazdy w nieodpowiednim siedzisku, wpływającym na jego rozwój fizyczny.
Właściwy dobór fotelika do wieku dziecka pomoże uchronić przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości!