Baza Wiedzy

Wymiana fotelika samochodowego po wypadku? Kluczowe informacje

foteliki samochodowe

Komu przysługuje wymiana powypadkowa fotelika?

Wiele firm oferuje unikalną usługę, znaną jako “wymiana powypadkowa fotelików”. Jeśli fotelik dziecięcy zostanie uszkodzony w wyniku wypadku, te firmy zaoferują Ci nowy fotelik bez dodatkowych kosztów.

Czy jest jakiś haczyk? Szczerze mówiąc, nie ma. Istnieją pewne warunki, ale są one minimalne i śmiało można przyznać, że uczciwe. Na przykład, należy posiadać protokół od policji potwierdzający udział fotelika w wypadku. Nie jest określone, czy dziecko musiało siedzieć w foteliku podczas zderzenia. Wszyscy producenci oferujący ten program mówią tylko o udziale fotelika w zdarzeniu. Oczywiście, wymagany jest dowód zakupu – zazwyczaj oznacza to, że powinieneś być pierwszym posiadaczem tego fotelika zakupionego u Autoryzowanego Sprzedawcy w Polsce.

Należy też koniecznie zwrócić uszkodzony fotelik do producenta. Nie ma możliwości dalszej sprzedaży uszkodzonego fotelika. Ewentualnie może być wymagane przedstawienie dowodu utylizacji fotelika. Dlaczego? Celem jest wyeliminowanie z rynku fotelików, które były zaangażowane w wypadki. Dzięki temu ryzyko zakupu używanego fotelika, który brał udział w wypadku, jest nieco mniejsze. Ale pamiętaj, ryzyko jest mniejsze, ale nigdy nie masz 100% pewności.

A i co ważne nie możesz ubiegać się u ubezpieczyciela o wypłacenie szkody za fotelik jeśli chcesz skorzystać z programu wymiany powypadkowej – albo nowy fotelik finansujesz z wypłaty ubezpieczyciela albo ubiegasz się o nowy u producenta – proste!

Które firmy oferują program powypadkowej wymiany fotelika?

Wśród marek oferujących tę usługę są m.in. Maxi-Cosi, Recaro, Kinderkraft, oraz BabySafe.

foteliki samochodowe

Program wymiany fotelika samochodowego po wypadku - Recaro

Recaro oferuje Program Wymiany Fotelika Powypadkowego dla klientów, którzy zakupili fotelik w ciągu ostatnich 6 lat.  Program nie wymaga rejestracji, jest dobrowolny i bezpłatny. Jeśli fotelik Recaro był używany podczas zdarzenia drogowego na terenie Polski, możesz zgłosić chęć udziału w programie poprzez zgłoszenie na stronie www.recaro-service.pl w ciągu 30 dni od zdarzenia.

Wymagane są kopie dokumentów takich jak:

 • dowodu zakupu fotelika,
 • notatki sporządzonej przez policję,
 • dokumentacji zdjęciowej fotelika
 • dokumentu wydanego przez ubezpieczyciela, że odszkodowanie za zniszczenia spowodowane zdarzeniem drogowym, nie obejmują odszkodowania za zniszczony Fotelik

Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia Uczestnik programu musi odesłać fotelik na swój koszt a następnie ustalić odbiór nowego fotelika z producentem.

Warunkiem niezbędnym do wysłania nowego Fotelika jest także przekazanie danych niezbędnych dla sporządzenia deklaracji podatkowej PIT – 11 takich jak: PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania oraz urząd skarbowy, pod który podlega.

REGULAMIN Programu RECARO LINK

Program wymiany fotelika samochodowego po wypadku - Maxi-Cosi

Maxi-Cosi oferuje program wymiany fotelików po wypadku, znanym jako “SWAP”. Tak jak w Recaro, fotelik musi być zakupiony na terytorium Polski nie wcześniej niż 6 lat przed datą zdarzenia. Korzystając z wymiany fotelika Maxi-cosi nalezy to zrobić do 60 dni po wystąpieniu zdarzenia i do zgłoszenia przygotować poniższe dokumenty:

 • wypełniony formularz zgłoszeniowy – LINK
 • kopię dowodu zakupu fotelika
 • kopię notatki sporządzonej przez Policję na miejscu zdarzenia drogowego
 • dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia drogowego
 • dokumentację zdjęciową przedstawiającą ogólny wygląd, stan fotelika samochodowego,
 • dokument wydany przez ubezpieczyciela, że odszkodowanie za zniszczenia spowodowane zdarzeniem drogowym, nie obejmują odszkodowania za zniszczony Fotelik.

Na rozpatrzenie wniosku Maxi-cosi ma do 14 dni roboczych a po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia Uczestnik programu musi odesłać fotelik a następnie ustalić odbiór nowego fotelika z producentem.

REGULAMIN Programu Maxi-Cosi  LINK

Program wymiany fotelika samochodowego po wypadku BeSafe

Osoby, które miały wypadek drogowy na terenie z udziałem fotelika BeSafe, mogą skorzystać z programu wymiany fotelika BeSafe lecz fotelik nie może być starszy niż 6 lat (liczone od daty sprzedaży na dowodzie zakupu).

Aby zgłosić chęć udziału w Programie Wymiany Powypadkowej BeSafe, należy wypełnić formularz LINK  i przesłać zdjęcia w ciągu 30 dni od zdarzenia. Wymagane dokumenty, które należy dołączyć to:

 • dowód zakupu fotelika
 • kopia notatki policyjnej z miejsca zdarzenia (oświadczenie sprawcy jest niewystarczającym dokumentem)
 • dokumentacja zdjęciowa samochodu (zdjęcia uszkodzeń oraz numeru rejestracyjnego samochodu)
 • dokumentacja zdjęciowa fotelika (zdjęcie fotelika w samochodzie oraz numeru seryjnego z naklejki)

REGULAMIN Programu BeSafe LINK

FOTELIKI OBJĘTE WYMIANĄ POWYPADKOWĄ

Program wymiany fotelika samochodowego po wypadku Kinderkraft

Dla marki Kinderkraft, program wymiany fotelika po wypadku jest znany jako SAFE CAR SEAT PROGRAM - “Program Bezpieczny Fotelik”. Swoje zgłoszenie do wymiany fotelika w Programie należy zgłosić w terminie 30 dni od zdarzenia, przesyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy  LINK  dostępny na stronie www.kinderkraft.pl;

Do zgłoszenia należy dołączyć obowiązkowo:

 • Dowód zakupu produkty

oraz jedno z poniższych:

 • Protokół policyjny z wypadku
 • Zgłoszenie szkody komunikacyjnej do ubezpieczyciela
 • Dokumentacja zdjęciowa z miejsca wypadku/kolizji

Zgłoszenia są rozpatrywane w ciągu 7 dni roboczych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, uczestnik Programu otrzyma instrukcję, jak zwrócić uszkodzony produkt oraz kiedy zostanie on wymieniony.

REGULAMIN Program Bezpieczny Fotelik LINK

Czy policja przy wypadku zawsze jest konieczna?

Jeśli zdecydujesz się na fotelik z opcją wymiany powypadkowej, zwróć uwagę na wymogi producenta. Warto pamiętać, że jeżeli uczestniczymy w jakimkolwiek zdarzeniu drogowym należy wezwać policję. Oświadczenia sprawcy nie są brane pod uwagę. Jeśli Twój fotelik brał udział w wypadku i chcesz go wymienić, skontaktuj się z producentem lub sklepem, w którym go nabyłeś a na pewno pokierują Cię sprawnie dalej.

Masz znajomych, których dzieci jeżdżą w foteliku samochodowym? Podeślij im ten wpis bo ta wiedza może im się kiedyś przydać 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *