Bez kategorii

Fotelik samochodowy a zdrowie dziecka – sugestie dla rodziców przy doborze fotelika – CZĘŚĆ 1. KRYTERIA WYBORU

CZĘŚĆ 1. KRYTERIA WYBORU

Jak wybrać dobry fotelik dla dziecka? Wielu rodziców sprawdza pewne „oczywiste” kwestie – takie jak grupę wagową czy oceny w testach ADAC, które wiążą się z bezpieczeństwem w czasie podróży. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że przy zakupie fotelika trzeba brać pod uwagę także… zdrowie dziecka! Co to znaczy? Jak wybrać fotelik samochodowy, aby wspomóc prawidłowy rozwój dziecka i nie zrobić maluchowi krzywdy – wyjaśniają doradcy z salonu e-Foteliki.pl.

Wybór fotelika dla dziecka – o wiele łatwiejszy z poradami e-Foteliki.pl!

Każdy, kto zastanawia się nad kupnem fotelika samochodowego, wie, że wybór wcale nie jest taki prosty. Chcemy, żeby nasze dziecko było bezpieczne w podroży, aby miało jak najwygodniejsze warunki i generalnie, by wybrany produkt spełniał nasze oczekiwania – względem jakości, wyglądu czy ceny.

Foteliki samochodowe są jednak przeróżne, a jeszcze większe zróżnicowanie wiąże się z potrzebami dzieci, które w końcu spędzają w nich znaczną część swojego życia, w najważniejszych etapach jego rozwoju.

Decyzja ta powinna być więc bardzo przemyślana, jednak nie musi być ciężarem dla kogoś, kto nie ma większego pojęcia o tym, jak czytać wyniki testów ADAC albo czy fotelik powinien posiadać ISOFIX, czy nie. Wszelkie niejasne kwestie przybliżają zaufani fachowcy ze sklepu e-Foteliki.pl. Ogrom doświadczenia, a przede wszystkim podejście z punktu widzenia doradcy (a nie handlowca!), sprawiają, że osoby, które raz zaczerpnęły u nas porady, powracają po więcej wskazówek i rekomendowane produkty dla dzieci i rodziny!

Najważniejsze kryteria wyboru fotelika samochodowego

Tym, na co trzeba zwrócić uwagę przy doborze fotelika dla dziecka, jest przede wszystkim:

 • Dopasowanie fotelika do wieku dziecka

To kluczowy wyznacznik, natomiast równoległymi do wieku kryteriami są także waga i wzrost, przy czym bardzo ważne – nie można kierować się wyłącznie samą wagą dziecka! Szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w 2. części artykułu – sprawdź, jak dobrać fotelik do wieku dziecka i dlaczego właśnie to powinno mieć decydujące znaczenie.

 • Dopasowanie fotelika do samochodu

Zaraz obok uwzględnienia potrzeb dziecka, to kryterium dopasowania do posiadanego pojazdu powinno wskazywać na to, jakie modele można w ogóle brać pod uwagę. Trzeba pamiętać, że nie każdy fotelik pasuje do każdego auta!

Doświadczony doradca w salonie sprzedaży e-Foteliki pomoże dobrać taki, który będzie najlepszy dla dziecka w zależności od jego wieku, wagi i budowy ciała, a także dopasowany do konkretnego modelu auta. W razie wątpliwości możesz także zadzwonić do naszego salonu: 881 333 188.

 • Czy fotelik samochodowy jest bezpieczny

Można to sprawdzić, weryfikując przyznane oceny w testach ADAC, sprawdzając opinie innych użytkowników czy renomę marki. Wyznaczników bezpieczeństwa dziecka w foteliku samochodowym jest bardzo dużo i nie są one związane tylko i wyłącznie z przeprowadzanymi testami zderzeniowymi, których wynikami często kierują się rodzice. Oczywiście są one pomocne, jednak należy pamiętać, że bezpieczny fotelik to również taki, który wykonany został z bardzo wysokiej jakości materiałów w kontrolowanym na każdym etapie, odpowiedzialnym procesie produkcji.

Jakość zastosowanego tworzywa i dozwolonych do bezpiecznego kontaktu z dzieckiem tkanin, zaawansowane technologie oraz certyfikacja pozwalają uzyskać fotelik, który zapewni najwyższy stopień ochrony dziecka w podróży wraz z komfortowymi warunkami jazdy.

 • Czy fotelik będzie wygodny dla dziecka

O ile kwestie bezpieczeństwa dziecka w foteliku można sprawdzić na wiele sposobów, chociażby poznając skrupulatnie opisywane przez najlepszych producentów działanie zastosowanych zabezpieczeń, o tyle sprawa wygody może już nasuwać pewne znaki zapytania. Malutkie dziecko nie powie przecież, czy jest mu dostatecznie wygodnie w foteliku podczas przymiarki w salonie sprzedaży, a późniejsze oznaki ewentualnego dyskomfortu – jak wiercenie się, płacz i nadmierne marudzenie – można zauważyć niekiedy dopiero w czasie dłuższej podróży autem.

Jak jednak przekonać się o tym jeszcze przed zakupem? Tutaj też istotną rolę odgrywa jakość wybranych do produkcji materiałów. Miękko wyściełane siedzisko, regulacja kąta odchylenia oparcia – bardzo ważna jest pozycja leżąca, którą powinniśmy zapewnić maluszkom! – dopasowany zagłówek… To tylko niektóre z rozwiązań stosowanych w topowych fotelikach, wpływające na o wiele przyjemniejsze odczucia z jazdy.

Cenne mogą także okazać się wskazówki doradców e-Foteliki.pl, którzy – na bazie solidnego przygotowania oraz własnego doświadczenia, jak i dziesiątek rozmów z rodzicami użytkującymi określone foteliki – potrafią podpowiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort dziecka w podróży.

Pamiętajmy też o rozwiązaniach, które zwiększają wygodę dziecka i przyjemność z jazdy, np. w upalne dni – tapicerka letnia i osłona przeciwsłoneczna będą niezastąpione w czasie wakacyjnych wyjazdów, a lusterko na zagłówek czy organizer na siedzenie samochodowe dadzą większy komfort spokojnym o najlepsze warunki jazdy rodzicom.

 • Funkcjonalność fotelika samochodowego – polecane systemy w najlepszych fotelikach

Aby fotelik samochodowy faktycznie zapewniał wspomniane wcześniej bezpieczeństwo i komfort, powinien być wyposażony w nowoczesne systemy wpływające np. na zwiększenie ochrony w razie zderzenia bocznego, czy ułatwiające dopasowanie siedziska do rosnącego dziecka.

Wielu producentów prześciga się w proponowaniu rodzicom rozwiązań, które mają polepszyć warunki podróżowania najmłodszym pasażerom, jednak do najważniejszych i często spotykanych w topowych modelach można zaliczyć w szczególności:

 • pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa – uznawane za zdecydowanie najbezpieczniejsze
 • przystosowanie fotelika do przewozu dziecka tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak to możliwe (to zalecany, najbezpieczniejszy sposób przewozu dzieci w aucie!) – nawet do 5 roku życia pociechy
 • możliwość regulowania wysokości zagłówka, dostosowującego się do wzrostu dziecka
 • regulacja kąta nachylenia siedziska oraz wszelkie systemy umożliwiające jak najoptymalniejsze dopasowanie do potrzeb rozwijającego się malucha (np. w foteliku Nuna Aace znajdziemy system 3D growth, który pozwala na wygodną regulację w aż 3 wymiarach: wysokości i szerokości, a nawet głębokości siedziska)
 • miękko wyściełane siedzisko oraz ściany boczne, które nie tylko zapewniają wygodę, ale również chronią główkę dziecka w razie zderzenia bocznego
 • nowoczesny system ochrony bocznej, taki jak Linear Side-impact Protection w foteliku Cybex Solution G i-Fix
 • system ISOFIX dla łatwiejszego montażu i większego bezpieczeństwa dziecka w stabilniejszym foteliku
 • system Pivot Link w foteliku Britax Romer Advansafix M i-Size zmniejszający ryzyko obrażeń główki i szyi dziecka w razie wypadku
 • system SecureGuard utrzymujący pas biodrowy w stałym, optymalnym położeniu zapewniającym ochronę brzucha dziecka (w taki system wyposażony jest np. fotelik Britax Romer Kidfix III M)
 • system Top Tether, czyli dodatkowy punkt mocowania fotelika, zwiększający jego stabilność
 • specjalny system wentylacji wpływający na komfort jazdy szczególnie na dłuższych trasach lub w upalne dni
 • łatwa w czyszczeniu, zdejmowana tapicerka z wysokiej jakości, bezpiecznych tkanin
 • Montaż fotelika w samochodzie

Łatwy sposób montażu to również ważne kryterium wyboru, szczególnie dla rodziców, którzy mieli wcześniej do czynienia z gorszej jakości, niezbyt „współpracującymi” systemami mocowania. W tym zakresie warto wybierać foteliki posiadające ISOFIX, oczywiście jeśli nasze auto również jest wyposażone w specjalne złącza tego systemu, które pozwolą na bezpieczne i wygodne zapięcie. Jeśli pojazd ich nie posiada, pozostaje wówczas montaż fotelika za pomocą pasów samochodowych.

 • Marka fotelików samochodowych

Tak jak ze wszystkim, tak i tutaj wybór ze sprawdzonego źródła da większą pewność i spokój o jakość oraz niezbędne zabezpieczenia. Z obecnych na rynku można wymienić kilku producentów fotelików samochodowych, którzy cieszą się największym zaufaniem rodziców, jak i fachowców od bezpiecznego przewozu dzieci w aucie, m.in.:

Oczywiście warto mieć także na względzie, aby również samo miejsce zakupu wzbudzało zaufanie i umożliwiało pozyskanie wszystkich informacji, które są niezbędne do optymalnego i odpowiedzialnego doboru fotelika dla dziecka. Pamiętajmy, aby korzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców, których rolą jest nie tylko udzielenie wskazówek, ale także kompleksowej pomocy przy wyborze, instrukcji montażu, czy późniejsza opieka i konsultacje w razie potrzeby.

 • Estetyka, wygląd fotelika

Wiele modeli dostępnych jest w różnych zestawieniach kolorystycznych, co sprawia, że można dobrać go np. do tapicerki auta czy własnych upodobań.

Dla sporej części rodziców jakość wykonania oraz wykończenia poszczególnych elementów ma w ogóle bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na wrażenia wizualne, lecz także na trwałość i funkcjonalność wybranego fotelika samochodowego.

To jeszcze nie koniec porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Zajrzyj także w część 2. o najważniejszym kryterium doboru fotelika – wieku dziecka, a dowiesz się, dlaczego nie warto wybierać fotelika 9-36 kg dla rocznego malucha!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *