Bez kategorii

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Spis treści:

  1. Gdzie najlepiej zamontować fotelik samochodowy?
  2. W którą stronę powinien być skierowany fotelik?
  3. Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?
  4. Najczęściej popełniane błędy montażowe

Gdzie najlepiej zamontować fotelik samochodowy?

Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika samochodowego jest tylna kanapa auta. Najlepiej jest zamontować fotelik bezpośrednio za siedzeniem pasażera z prawej strony, ponieważ takie ułożenie fotelika zapewni nam kontakt wzrokowy z maluchem w przypadku samotnych podróży, jak i zapewni największe bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania z dzieckiem z samochodu. Mając dziecko po prawej stronie, wysiadamy prosto na chodnik lub pobocze, przez co całość operacji będzie odbywać się w poprawny sposób. Wiele osób zastanawia się, czy fotelik samochodowy można zamontować z przodu. Teoretycznie tak, ponieważ przednie siedzenie wydaje się dobrym miejscem na stabilny montaż. Należy dezaktywować poduszkę powietrzną, która chroni fotel pasażera. Jednak pomimo jej dezaktywacji istnieje ryzyko jej otwarcia podczas kolizji, co daje ogromne niebezpieczeństwo dla podróżującego dziecka. Lepiej więc uniknąć takich sytuacji i montować fotelik w bezpiecznym miejscu, jakim jest tylna kanapa. 

W którą stronę powinien być skierowany fotelik?

Dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak to jest tylko możliwe. To właśnie w tej pozycji w momencie ewentualnego zderzenia działa na dziecko najmniejsze przeciążenie, przez co delikatna główka oraz szyja niemowlęcia zostaje odpowiednio zabezpieczona. W przypadku fotelików dla starszych dzieci, od 15 do 36 kg od samego początku mogą być zamontowane przodem do kierunku jazdy. 

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Przed montażem fotelika musisz koniecznie sprawdzić, czy dany model pasuje do Twojego samochodu. Oprócz tego sprawdź, czy kanapa posiada odpowiednią długość siedziska i oparcia, czy bezwładnościowe 3 punktowe pasy samochodowe posiadają odpowiednią długość oraz czy auto posiada zaczepy Isofix. Producent fotelików oferuje zazwyczaj kilka różnych sposobów montowania fotelika. Warto pamiętać, aby zawsze dokładnie przeczytać instrukcję montażu i stabilnie zamocować fotelik. Fotelik samochodowy może być zamocowany:

– za pomocą systemu Isofix

– za pomocą basy Isofix oraz wspornika

– za pomocą pasa bezpieczeństwa

Najczęściej popełniane błędy montażowe

Niestety, ale w Polsce ponad połowa fotelików samochodowych jest źle zamontowana. Wynika to najczęściej z niedostosowania się do zaleceń, widniejących na instrukcji obsługi. Niepoprawnie zamontowany fotelik dla noworodka oraz starszego dziecka naraża je na ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ podczas kolizji siedzisko może się odpiąć i narazić dziecko na urazy ciała. Do najczęściej popełnianych błędów montażowych należą także:

– ignorancja wytycznych, widniejących na instrukcji obsługi

– niewłaściwe miejsce do instalacji fotelika dla dziecka

– zbyt luźne zamocowanie siedziska

– poskręcane pasy bezpieczeństwa

– zbyt luźne zapięcie dziecka

– nieodpowiednio wyregulowany zagłówek

– niepoprawnie ustawiony kąt siedziska

Bezpieczne i polecane foteliki przez naszych ekspertów:

Britax Dualfix M i-size

Nuna Prym

Joie Spin i-size

Recaro Salia 125

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *