Bez kategorii

Dlaczego dzieci do 150 cm powinny jeździć w foteliku?

Wielu Rodziców uważa, że gdy ich dziecko osiągnie odpowiedni wiek, nie musi już jeździć w foteliku. To błąd!

Nie warto spieszyć się, aby wozić dziecko jak dorosłego, zapięte jedynie w pasy, ani przesadzać je w podstawkę podwyższającą, tzw. poddupnik. Podstawki nie zapewniają prawie żadnego bezpieczeństwa dla dziecka w podróży! Dlatego zanim przesadzisz dziecko na fotel samochodowy lub podstawkę, przeczytaj – ta wiedza może uratować życie Twojego dziecka!

Nie ryzukuj i zaufaj bezpieczeństwu jakie zapewni mu fotelik samochodowy z przedzialu 15 – 36 kg.

Różnice anatomiczne – dlaczego fotelik samochodowy jest bezpieczniejszy?

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie są tak zaprojektowane, aby chronić dorosłych powyżej 150 cm.

Nie: kogokolwiek,

nie: dziecko powyżej 150 cm,

lecz właśnie: dorosłego.

Różnice w budowie anatomicznej między dzieckiem a dorosłym to m.in. wielkość i masa głowy w stosunku do reszty ciała czy kształt i budowa strukturalna kości – tkanka chrzęstna dziecka ulega całkowitemu skostnieniu dopiero w okresie dojrzewania, a więc jest ono bardziej podatne na wszelkiego rodzaju obrażenia.

Budowa miednicy – fotelik zapewnia prawidłowe ułożenie pasa biodrowego

Inną przyczyną, dla której nie powinno się sadzać dziecka bezpośrednio na fotelu i zapinać w pas bezpieczeństwa, jest nierozwinięta miednica. U dorosłego pasażera kości miednicy uniemożliwiają zsuwanie się pasa bezpieczeństwa do góry oraz wsuwanie się pod pas (tzw. nurkowaniu) podczas zderzenia. Zapobiega to uszkodzeniom organów wewnętrznych. Dzieci nie mają tej naturalnej ochrony. Dlatego konieczne jest inne ułożenie pasa biodrowego – takie, które może zapewnić jedynie fotelik. Specjalnie wyprofilowane uchwyty w siedzisku fotelika pozwalają na ułożenie pasa poniżej miednicy dziecka, tak, by leżał płasko na udach. Zmniejsza to ryzyko obrażeń wewnętrznych oraz uszkodzenia samej miednicy.

Wzrost i prawidłowe ułożenie pasa barkowego w foteliku

Oczywiście sam wzrost również ma znaczenie. Jeżeli w 3–punktowy pas bezpieczeństwa zapięte jest dziecko poniżej wzrostu 150 cm, pas barkowy układa się na nim nieprawidłowo –biegnie przez szyję lub nawet głowę dziecka. Jest to niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa i stwarza zagrożenie dla życia malucha. Dodatkowo jest zwyczajnie niewygodne, a więc dzieci albo wkładają pas pod pachę, albo w ogóle przekładają go za plecy. Narażają się tym samym na poważne obrażenia w razie wypadku: silne uderzenie głową o kolana (pas barkowy nie przytrzymuje tułowia) oraz obrażenia wewnętrzne (pas biodrowy uciska na brzuch).

Nie bez powodu wiodący producenci wycofali się z pozwolenia na użytkowanie ich fotelików dla dzieci z przedziału 15–36 kg bez wysokiego oparcia. Pamiętaj – tylko odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany fotelik daje Twojemu dziecku najpełniejszą ochronę z możliwych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *