Wiele mówi się o tym, że pozytywna ocena w testach bezpieczeństwa to najważniejsze kryterium przy wyborze fotelika – i tak jest istotnie. Tylko… dlaczego? Czym są właściwie te testy bezpieczeństwa, w tym najpopularniejszy z nich – ADAC – i jak przekładają się na bezpieczeństwo Twojego dziecka w podróży? Przeczytaj poniżej!
ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) to niemiecki automobilklub zajmujący się wieloma gałęziami motoryzacji, choć Rodzice kojarzą go najczęściej z crash testami i testami wytrzymałości fotelików dziecięcych. Oceny w tym teście bezpieczeństwa fotelików traktują jako wyznacznik ich jakości.
I słusznie – testy przeprowadzane przez Instytut ADAC są bardzo rygorystyczne i niewiele fotelików je przechodzi, a jeszcze mniej uzyskuje ocenę wyższą niż „dobra”. Foteliki Romer Britax od lat mogą poszczycić się najwyższymi ocenami w rankingach ADAC – jak choćby Romer Baby-Safe Plus, który oceniony został na 5!
Jak przebiegają testy?
W testach przyznaje się punkty w czterech kategoriach: bezpieczeństwo, użytkowanie, komfort i czyszczenie. Pod uwagę bierze się również zawartość substancji szkodliwych. Foteliki oceniane są w przedziałach wagowych lub wiekowych, tak, aby łatwiej je było porównać. Skala ocen to 1–5 (od słabej do bardzo dobrej), gdzie 1 to ocena najniższa, a 5 najwyższa.
Kompleksowe testy bezpieczeństwa są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, pod czujnym okiem specjalistów. To m. in. symulacje zderzeń czołowych i bocznych przy różnych prędkościach, testy wytrzymałości pasów czy ogólnej konstrukcji fotelika.
Jeśli chodzi o kategorię użytkowania, oceniana jest ogólna łatwość obsługi fotelika: na ile prosty jest jego codzienny montaż i demontaż w samochodzie. Komfort z kolei, jak sama nazwa wskazuje, to wygoda dziecka w foteliku – czy nic nie uciska, czy nic maluszka nie uwiera. Łatwość czyszczenia rozumie się sama przez się 🙂
Jak czytać rankingi?
Przymierzając się do kupna fotelika dla dziecka, często nie mamy pojęcia, od czego w ogóle zacząć. A zacząć należy właśnie od sprawdzenia wyników w testach bezpieczeństwa dla interesującej nas kategorii wiekowej. Rankingi to jedne z najbardziej obiektywnych i miarodajnych źródeł, jeśli chodzi o bezpieczeństwo fotelików.
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na oceną całościową – to ona jest ogólnym podsumowaniem jakości fotelika. Oczywiście najlepsze oceny to te jak najwyższe – 4 i 5 (choć piątki zdarzają się bardzo rzadko). Jeśli jednak interesujący nas fotelik ma ocenę 3, warto przyjrzeć się ocenom cząstkowym – oceny za bezpieczeństwo i komfort, czyli najważniejsze czynniki, powinny wynosić co najmniej 4.
O czym przócz rankingów bezpieczeństwa jeszcze należy pamiętać?
O tym, że ocena w rankingu bezpieczeństwa to dopiero pierwszy krok do dobrego wyboru – nawet jeżeli zdecydowaliśmy się na kupno fotelika z oceną, dajmy na to, bardzo dobrą, nie wolno kupować go w ciemno! Czytajmy opisy, nie bójmy się pytać o opinię fachowców, takich jak pracownicy e-foteliki.pl i sprawdzajmy czy fotelik będzie pasował do naszego auta. Nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie zapewni bezpieczeństwa Twojemu dziecku, jeżeli będzie źle dobrany i niepoprawnie zamontowany. Kupujmy z rozwagą!