Bez kategorii

Trzeci punkt mocowania, czyli… co to jest TopTether?

Czym tak naprawdę jest pas TopTether? Czy montaż fotelika w samochodzie przy jego użyciu to po prostu możliwość, czy raczej… obowiązkowy punkt w przygotowaniach do podróży z dzieckiem?

TopTether to nic innego jak górny pas mocujący. System ten stanowi dodatkowe punkty mocowania fotelika dla systemu ISOFIX lub LATCH, które umiejscowione są za tylnym siedzeniem w samochodzie. Ciekawie i zgrabnie brzmiąca nazwa oznacza więc dodatkowe zabezpieczenie naszego malucha w trakcie podróży. Wydaje się idealną odpowiedzią na potrzeby i wymagania dbających o bezpieczeństwo swojej pociechy rodziców i jednocześnie dużym atutem fotelika samochodowego z TopTether (nie każdy fotelik go posiada). Dlaczego więc część osób sceptycznie pochodzi do tego rozwiązania?

Gdy zamontować pas TopTether poprawnie, mamy pewność, że dziecko w foteliku zyskuje jeszcze większą ochronę w nieprzewidzianych zdarzeniach na drodze. W razie wyjątkowo groźnej kolizji czołowej dodatkowy pas mocujący TopTether zmniejsza stopień pochylenia głowy dziecka do przodu, a więc skuteczniej ją zabezpiecza przed obrażeniami.

W tym jednak tkwi cały „myk” – trzeba uważać, aby montaż pasa TopTether przeprowadzić właściwie. Nie należy to do najprostszych czynności, ale poprawnie zamocowany do punktów kotwiczenia w aucie i naciągnięty pas zabezpiecza dziecko i stabilizuje fotelik, nie dopuszczając do jego obracania się. Podczas wyboru fotelika samochodowego warto więc rozglądać się za takim, który ma TopTether.

By poprawnie zamocować pas TopTether, należy postępować dokładnie według instrukcji. Porady mogą udzielić także wykwalifikowani specjaliści ds. bezpiecznego przewozu dzieci, tacy jak w zespole e-Foteliki. Co ważne, pas TopTether można mocować tylko do specjalnie przygotowanych i przeznaczonych do tego punktów kotwiczenia w samochodzie! Nie można używać do tego innych punktów, np. uchwytów bagażowych – są znacznie mniej wytrzymałe.

Punkty mocowania w aucie nie tak trudno zlokalizować, oznaczone są symbolem kotwicy. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każdy samochód je posiada. Jeśli je ma, a nasz fotelik wyposażony jest w system TopTether – jego montaż i użycie staje się obowiązkowym punktem przygotowań do podróży!

Bezpieczne foteliki samochodowe z systemem TopTether to np.: Casualplay Nauta Fix, Maxi Cosi AxxisFix Plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *