Poradnik

Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze fotelika samochodowego?

foteliki samochodowe

Błędy, które najczęściej popełniamy na etapie zakupu fotelika samochodowego

Wiele osób podczas doboru fotelika samochodowego dla swojego dziecka skupia się głównie na jego niskiej cenie oraz funkcjonalności. Jest na jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kupując fotelik do samochodu, inwestujemy w bezpieczeństwo swojej pociechy, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy na tym oszczędzać. Do najczęściej występujących błędów należą także:

  • niekompatybilność fotelika samochodowego z autem – Zakup fotelika 3w1 nie w każdym przypadku okaże się strzałem w dziesiątkę. Jest on dopasowany do konstrukcji wózka, a nie do parametrów Twojego siedziska w samochodzie.
  • niedopasowanie fotelika do dziecka –Fotelik samochodowy bez dwóch zdań MUSI być dokładnie dopasowany do wieku, wzrostu oraz postury dziecka. Uniwersalne modele w większości nie zapewniają odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa oraz komfortu, a przecież na tym najbardziej nam zależy, prawda?
  • zakup fotelika z drugiej ręki – Niestety, ale większość fotelików z rynku wtórnego nie będzie nadawać się do ponownego użytku. Kategoria fotelików 0+ to wyjątek, ponieważ fotelik może być użyty ponownie. Jest jeden warunek – fotelik musi być bezwypadkowy. Nawet najmniejsze kolizje, przy których na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nic się nie stało, uszkodzenia wewnętrzne mogą sprawić, że fotelik samochodowy nie będzie w stanie uchronić Twojego dziecka. 

Skutki nieodpowiednio dobranych fotelików samochodowych

W błędnie dobranym foteliku samochodowym dziecko znajduje się w pozycji, która nie zapewnia mu korzystnego rozkładu sił podczas kolizji. Dziecko może także zapadać się w siedzisku, mieć za mało miejsca a co gorsze, wypaść z niego podczas gwałtownego manewru. Niepoprawnie dopasowany model fotelika do auta nie uchroni naszego dziecka przed urazami, a przecież na tym nam jako rodzicom najbardziej zależy. Z tego powodu powinniśmy sięgać po foteliki, które dobrane są do wieku oraz wagi dziecka, a następnie sprawdzić, czy pasuje on do tylnej kanapy naszego samochodu. Do skutków niepoprawnie dopasowanych fotelików samochodowych należą między innymi:

- Urazy szyi i kręgosłupa

Wybierając fotelik dla swojego dziecka, musisz mieć świadomość tego, iż kręgosłup dziecka nie jest w pełni rozwinięty, a głowa jest znacznie cięższa niż u dorosłego człowieka. Jeżeli dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy (czego oczywiście nie zalecamy – DZIECKO POWINNO JEŹDZIĆ TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY TAK DŁUGO, JAK TO TYLKO MOŻLIWE!) podczas gwałtownego hamowania główka dziecka zostanie zerwana do przodu z prędkością podobną do tej, z jaką porusza się samochód. Niewykształcone chrząstki dziecka są bardzo podatne na uszkodzenia, a jego szyja nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia dla głowy. Takie sytuacje bardzo często doprowadzają do poważnych urazów kręgosłupa, a nawet do ciężkiego kalectwa.

- Opadająca głowa

Wbrew pozorom nieprawidłowa pozycja podczas jazdy jest niezwykle niebezpieczna dla dzieci, zwłaszcza dla maluchów. W nieodpowiednio dobranym foteliku samochodowym podczas spania, gdy ciało za bardzo się zgina i kąt nachylenia siedziska jest zbyt mały, głowa dziecka opada do przodu, co może doprowadzić nawet do uduszenia. Taka pozycja nasila również problemy z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, co grozi zakrztuszeniem. 

- Wzmacnianie wad postawy

Ta kwestia jest niezwykle istotna szczególnie u noworodków, u których występuje pewien stopień asymetrii. Źle dobrany fotelik do auta może ją nasilać i pozwalać dziecku, a nawet wymuszać przybieranie preferowanej pozycji. Dobry fotelik samochodowy zapewni Twojemu maluchowi pełen komfort oraz wygodną pozycję nawet w trakcie wielogodzinnej jazdy. 

Bezpieczne foteliki polecane przez naszych ekspertów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *