Poradnik

Zimowe podróże: Dlaczego nie wozimy dzieci w foteliku w kurtkach i kombinezonach?

foteliki samochodowe

Jak przewozić dziecko zimą w foteliku samochodowym?

Jednym z ważnych aspektów bezpiecznego przewożenia dziecka w foteliku samochodowym jest odpowiednie ubranie dziecka, szczególnie zimą, kiedy na dworze temperatura jest niska a my musimy jakoś zamontować naszego malucha w aucie starając się go nie wyziębić.

Wiem co sobie myślicie: przecież ja tylko przewiozę go chwile, auto nawet nie zdąży się nagrzać, jak mam nie ubrać dziecka przecież będzie mu zimno itp. Ok wszystko rozumiemy – też mamy dzieci – ubieranie i rozbieranie dzieci nie należy do najprzyjemniejszych czynności rodzica. Ale tu nie chodzi o was i wasz komfort tylko o bezpieczeństwo waszych Maluchów podczas podroży samochodem.

Wy jako rodzice też musicie dbać o siebie i dawać dobry przykład 😊 dlatego aby zadbać o prawidłowe zapięcie pasów oraz utrzymać komfort ciepła do czasu zagrzania się samochodu możecie np:

 • zdjąć kurtkę, zapiąć pasy i założyć kurtkę tył na przód
 • używać poncza samochodowego lub otulacza
 • zdjąć kurtkę, zapiąć pasy i okryć się kocem samochodowym

3 rady - przewożenie dzieci zimą w aucie

Kiedy zaczyna się sezon na kurtki i kombinezony warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach aby zabezpieczyć wasze dzieci w podróży samochodem:

 • Nie należy ubierać dziecka w foteliku w grube ubrania, takie jak kurtki czy kombinezony, ponieważ powodują one powstanie dodatkowej warstwy między pasami a ciałem dziecka, która osłabia ich działanie. Podczas wypadku lub nagłego hamowania, gruba warstwa ubrania może się zgnieść, a pasy mogą się luzować lub zsuwać z ramion dziecka, co może spowodować jego wypadnięcie z fotelika lub ciężkie urazy.
 • Lepszym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka na cebulkę, czyli w kilka cieńszych warstw ubrań, które można łatwo założyć lub zdjąć w zależności od temperatury. Należy unikać ubrań z kapturem, które mogą przeszkadzać w prawidłowym ułożeniu głowy dziecka na zagłówku.
 • Zamiast grubej kurtki czy kombinezonu, można użyć specjalnych otulaczy, śpiworków czy poncza samochodowego, które są przeznaczone do fotelików samochodowych i nie wpływają na napięcie pasów. Można również przykryć dziecko ciepłym kocem po zapięciu pasów. Ważne jest, aby nie zakrywać twarzy dziecka ani nie ograniczać jego ruchów.

Co zrobić z kurtką w aucie?

Jak już zdejmiemy kurtkę sobie i dziecku to co z nią teraz zrobić? Niektórzy ludzie wkładają kurtki do bagażnika i wsiadają do samochodu luźno ubrani. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie.

Wiadomo, że nikt nie planuje mieć wypadku ale jednak na to nie mamy wpływu. Wyobraźmy sobie, że mamy ten wypadek w zimę przy -10 stopniach, do tego w aucie jest 2 małych dzieci a nasze kurtki zostały w bagażniku…a my nie możemy się ruszyć aby je z tego bagażnika wyciągnąć. Pomoc dojedzie do nas tak średnio za 20 min – no chyba, ze będziecie mieli to szczęście, że ktoś obok wam pomoże od razu.

Przy takich temperaturach w aucie szybko robi się bardzo zimno a jak nie macie z wami w kabinie kurtek to nawet nie macie się czym przykryć aby uniknąć hipotermii. Podsumowując – zapinamy pasy w samochodzie bez kurtek jednak kurtki muszą być zawsze z nami w kabinie. Dobrze jest też trzymać w kabinie dodatkowy koc.

Czy istnieją foteliki, w których można wozić dziecko w kurtce lub kombinezonie?

Nie, nie istnieją takie foteliki, które można stosować z kurtką lub kombinezonem. Wszystkie foteliki samochodowe dla dzieci wymagają, aby pasy były dobrze dopasowane i napięte do ciała dziecka, co nie jest możliwe, gdy dziecko ma na sobie grube ubranie. Przewożenie dziecka w foteliku w kurtce lub kombinezonie jest bardzo niebezpieczne i mimo, że mogłoby się wydawać, ze jest to komfortowe rozwiązanie dla nas to jednak powinniśmy kierować się tu tylko dobrem i bezpieczeństwem naszego Malucha.

POLECANE PRZEZ RODZICÓW:

Jaki otulacz do fotelika wybrać?

Otulacz do fotelika to nic innego jak ciepły kocyk, który ma zapewnić maluszkowi przyjemną temperaturę podczas podróży samochodem. Jego zadaniem jest także dbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy. W porównaniu do zwykłych kocyków i otulaczy, modele dostosowane do fotelików samochodowych mają inne wymiary, a także mają specjalne otwory na pasy zabezpieczające.

Zalecamy używania otulaczy z otworami na 5-punktowe pasy, które będą pasować do każdego fotelika i pojazdu. Ważne jest również, aby otulacze były uszyte z certyfikowanych, hipoalergicznych materiałów, takich jak bawełna, velvet lub minky. ( ze znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX®)

Oto kilka marek, które mają w swojej ofercie otulacze dla najmłodszych dzieci i są polecane przez ekspertów i rodziców:

 • Otulacze z kolekcji Fipoli, które są wykonane z wysokiej jakości bawełny premium i velvetu. Są ciepłe, miękkie i bezpieczne dla skóry dziecka. Mają uniwersalne otwory na pasy i są kompatybilne z każdym fotelikiem.
 • Otulacze z kolekcji Jukki, które są uszyte z certyfikowanych, hipoalergicznych materiałów, takich jak bawełna, velvet i minky. Są przyjemne i delikatne w dotyku, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Mają specjalne zapięcia na rzepy i guziki, które umożliwiają regulację otulacza.
 • Otulacze z kolekcji Tiny Star, które są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Są lekkie, oddychające i antyalergiczne. Mają bardzo uniwersalne otwory na pasy i chronią dziecko przed przegrzaniem.

Poncza samochodowe – dla kogo i co wybrać?

Ponczo samochodowe to alternatywa dla kurtki do auta - otula dziecko jak kocyk i umożliwia prawidłowe zapięcie pasów zabezpieczających. Ponczo samochodowe dla dziecka to bezpieczna i komfortowa podróż samochodem nawet kiedy na zewnątrz jest mróz. Ponczo dla dziecka to rozwiązanie, które nie tylko ułatwi codzienne wyjazdy, ale również zadba o komfort i bezpieczeństwo Twojego malucha.

Na rynku jest wiele marek i modeli poncza samochodowych. Aby wybrać odpowiednie ponczo dla dziecka już po 1 roku życia, należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

 • Wielkość i sposób użytkowania - ponczo powinno pasować do dziecka i do fotelika, który używa dziecko, i nie przeszkadzać w prawidłowym zapięciu i napięciu pasów.
 • Jakość materiału - ponczo powinno być wykonane z certyfikowanych, hipoalergicznych i oddychających materiałów, takich jak bawełna, polar, minky czy velvet. Ponczo powinno być również łatwe w utrzymaniu czystości i praniu.
 • Funkcjonalność i estetyka - ponczo powinno być praktyczne i dobrze jak jest ładne 😉. Niektóre poncza mają kaptur (lepiej taki odpinany), kieszenie, rękawki lub zapięcia na rzepy lub guziki, które ułatwiają zakładanie i zdejmowanie poncza. Poncza są również dostępne w różnych wzorach i kolorach, które mogą odpowiadać upodobaniom dziecka.

Oto kilka marek, które mają w swojej ofercie poncza samochodowych dla dzieci i są polecane przez ekspertów i rodziców:

 • Poncza samochodowe z kolekcji Patulove, które są uszyte z wysokiej jakości materiałów, takich jak bawełna, velvet, minky czy polar. Są ciepłe, miękkie i bezpieczne dla skóry dziecka. Mają uniwersalne otwory na pasy i są kompatybilne z każdym fotelikiem. Są również dostępne w różnych wzorach i kolorach, takich jak Funny Bunny, Fluffy Lamb, Little Foxy czy Dragon Baby.
 • Poncza samochodowe z kolekcji Jukki, które są uszyte z certyfikowanych, hipoalergicznych materiałów, takich jak bawełna, velvet i minky. Są przyjemne i delikatne w dotyku, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Mają specjalne zapięcia na rzepy i guziki, które umożliwiają regulację poncza. Są również dostępne w różnych wzorach i kolorach, takich jak Little Star, Little Fox, Little Bear czy Little Deer.
 • Poncza samochodowe z kolekcji Tiny Star, które są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Są lekkie, oddychające i antyalergiczne. Mają bardzo uniwersalne otwory na pasy i chronią dziecko przed przegrzaniem.
otulacz samochodowy Tiny star

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *