Bez kategorii

Gondola czy fotelik samochodowy?

Odpowiedź podamy od razu na wstępie: fotelik samochodowy. I tylko fotelik! Przewożenie dziecka w gondoli jest zwyczajnie niebezpieczne dla jego zdrowia i życia! Dlaczego? Przeczytaj poniżej.

Wielu Rodziców zdziwi się lub nawet oburzy. Przecież niektóre gondole mają ocenę 5 w niezależnych testach! Tak, ale to nie oznacza, że zapewniają dziecku wymierne bezpieczeństwo.

Gondole powstały tylko i wyłącznie do przewożenia dzieci ze stwierdzonymi schorzeniami, które uniemożliwiają przewożenie ich w pozycji półleżącej. Aby przewozić dziecko w gondoli zamiast w foteliku, powinieneś mieć stosowne orzeczenie lekarskie – inaczej jest to zupełnie bezzasadne, a wręcz groźne dla dziecka!

Ale… dlaczego lepszy jest fotelik?

Dziecko leży w gondoli zupełnie płasko i jego głowa nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Przy zderzeniu czołowym – ba, przy każdym hamowaniu! – jego szyja zgina się i jest poddawana dużym przeciążeniom. Natomiast przy zderzeniu bocznym jest poddawana niebezpiecznemu rozciąganiu. A miękkie kręgi szyjne dziecka są wyjątkowo podatne na obrażenia!

Foteliki samochodowe dla niemowląt mają specjalne wysokie zagłówki i wkładki, które ograniczają ruch głowy. Dlatego są o wiele bezpieczniejsze od gondoli.

Gondola to nie fotelik ani zamiennik fotelika!

Nie można więc ich porównywać, nawet jeśli i to, i to ma ocenę 5 w testach. To zupełnie dwa różne produkty. Zapamiętaj więc: gondola z oceną 5 w testach nie jest tak samo bezpieczna jak fotelik 0–13 kg z oceną 5 (ani nawet niższą)!

Pełne bezpieczeństwo Twojemu dziecku może zapewnić tylko odpowiednio dobrany i zamontowany fotelik samochodowy. Jeżeli więc nie masz realnych powodów zdrowotnych, by przewozić dziecko w gondoli, nie narażaj go na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *