Poradnik

Fotelik samochodowy 15-36 kg – co trzeba wiedzieć

foteliki samochodowe

Kupowanie akcesoriów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecka stanowi priorytet dla każdego rodzica. Estetyka produktu czy jego funkcje również mają znaczenie, jednak to właśnie kwestia ochrony najmłodszych członków rodziny w każdej sytuacji – w domu, na spacerze czy w czasie jazdy samochodem – odgrywa kluczową rolę. Przychodzi taki moment, gdy trzeba podjąć decyzję o zakupie fotelika samochodowego. Dla dziecka w wieku 4 lat i więcej rekomendowana jest w tym momencie zmiana fotelika z mniejszego na kolejną grupę wagową – obejmującą zakres 15-36 kg. A zatem jak wybrać, aby… wybrać dobrze?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że będziemy się odnosić nie tylko do kryterium wagi, ale także wieku i wzrostu – foteliki samochodowe z grupy 15-36 kg przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-12 lat, o wzroście 100-150 cm.

Jak wybrać fotelik 15-36 kg? Podstawowe zasady i wiek dziecka

Początki każdego rodzica poruszającego się autem ze swoją pociechą sięgają zawsze pierwszego fotelika z grupy 0+, który nadaje się do przewozu najmniejszych dzieci, ważących do 13 kg. Część osób decyduje się także na zakup fotelika 9-18 kg, który podobnie jak modele z niższej kategorii wagowej, może być montowany tyłem do kierunku jazdy. Jednak po jakimś czasie dla rozwijającego się dość szybko dziecka model z niższych grup przestaje być nie tylko wygodny, ale też przede wszystkim bezpieczny.

Z tego powodu wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy zmienić fotelik dla dzieci 15-36 kg, który odpowiada potrzebom młodych podróżników w wieku 4-12 lat – czy kiedy pociecha przestanie się mieścić w mniejszym? Czy kiedy osiągnie wspomnianą wagę 15 kg, nawet jeśli metryka wskazuje mniej niż określone w widełkach 4 lata? Innymi słowy, czy dziecko w wieku 2 lub 3 lat może jeździć w foteliku 15-36 kg, jeśli spełnia już kryterium wagowe? Spójrzmy.

 

Kiedy zmienić fotelik 15-36 kg?

To, co warto z całą mocą podkreślić, to fakt, że dzieci w wieku 2 lat, 3 lat, 4 lat i więcej diametralnie różnią się od siebie pod kątem budowy ciała i rozwoju kośćca, stawów, narządów wewnętrznych itp.! Tym samym nawet jeśli Twoja pociecha wpisywałaby się w zakres wagowy od 15 kg wzwyż, ale nie osiągnęłaby jeszcze wskazanych 4 lat, to nie oznacza, że powinna się już przesiadać w większy model.

Foteliki dla starszaków są bowiem skonstruowane z uwzględnieniem określonej budowy ciała ich użytkowników. Młodsze dzieci nie są przystosowane pod względem anatomicznym, by zasiadać w foteliku 15-36 kg z trzypunktowym pasem bezpieczeństwa – w ich przypadku najlepszą ochronę zapewni pięciopunktowy pas bezpieczeństwa, w jaki wyposażone są foteliki 9-18 kg, ponieważ taka uprząż równomierne rozkłada siły na ciało małego pasażera, nie obciążając nadmiernie miednicy i innych partii ciała dziecka.

foteliki samochodowe

Czy warto zastąpić fotelik 15-36 kg poddupnikiem dla dziecka?

Poza rozważaniem, kiedy zmienić fotelik na większy, wielu osobom nasuwa się inne pytanie. Niektórzy zastanawiają się, czy skoro dziecko jest już dość duże, to może warto byłoby zamienić fotelik na poddupnik, czyli podstawkę do auta. Odpowiedź jest jednak zdecydowana – prosta i krótka: nie! Dlaczego poddupnik to złe rozwiązanie?

Warto się zastanowić, dlaczego foteliki samochodowe są przeznaczone dla dzieci aż do 12 roku życia. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa wynikającymi z anatomii ciała dziecka w pierwszych latach jego życia. Wystarczy wspomnieć, że styropianowe podkładki pod pupę – nie dość, że nie dają takiego komfortu w czasie jazdy, jak fotelik – to przede wszystkim nie zapewniają żadnej ochrony w czasie ewentualnej kolizji!

W przeciwieństwie do dobrej jakości fotelika, który posiada stabilną skorupę i zabudowany zagłówek, w razie zderzenia bocznego poddupnik nie jest w stanie zabezpieczyć delikatnych partii ciała i głowy dziecka. Takie sytuacje często mają tragiczne zakończenie.

Warto zaznaczyć, że podstawka nie jest dobrym rozwiązaniem nawet w przypadku niezakłóconej jazdy – wystarczy mocniejsze hamowanie, by dziecko się z niej wyślizgnęło lub doznało obrażeń. Z tego względu fotelik dla dzieci do 12 lat to jedyna opcja, która zapewnia bezpieczeństwo, a także wygodę w trakcie podróży.

 

O czym pamiętać, wybierając fotelik dla dziecka 15-36 kg?

Foteliki samochodowe 15-36 kg różnią się między sobą wieloma elementami, o których należy pamiętać, dobierając model idealny dla naszej pociechy.

Poza kryteriami wieku i wagi, warto także zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, a mianowicie:

 • fakt, czy fotelik posiada system bezpiecznego montażu ISOFIX
 • czy fotelik wyposażony jest w system ochrony bocznej oraz inne rozwiązania zwiększające poziom ochrony dziecka w czasie podróży
 • czy fotelik ma odpowiednią szerokość i głębokość siedziska, dopasowaną do sylwetki dziecka (najlepiej z możliwością regulacji)
 • czy wysokość zagłówka jest regulowana, by móc dostosować fotelik do wzrostu dziecka
 • czy tapicerka jest łatwa w utrzymaniu czystości (z możliwością prania w pralce) i czy została wykonana z trwałych, bezpiecznych materiałów
 • czy fotelik posiada dodatkowe udogodnienia oraz dostępne przydatne akcesoria, np. tapicerkę letnią

Oprócz powyższych istotne jest, czy wybrany przez nas model przeszedł pomyślnie testy bezpieczeństwa ADAC, wykonywane przez organizację zajmującą się sprawdzaniem poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewniają konkretne foteliki samochodowe. Obecnie im niższy wynik (przyznane punkty cząstkowe), tym lepiej.

Wśród fotelików spełniających powyższe kryteria warto wymienić w szczególności modele znanych i zaufanych producentów jak Britax Romer czy Cybex, Biorąc pod uwagę wymienione zasady i posiłkując się informacjami o uzyskanych notach w testach ADAC, można dobrać fotelik zapewniający pożądane bezpieczeństwo oraz komfort dla dziecka

Kilka słów o montażu fotelika 15-36 kg i systemie ISOFIX

Montowanie fotelika w samochodzie nie powinno stanowić większego problemu, chociaż dla wielu rodziców z początku może wydawać się to trudne. Spora część fotelików dla dzieci w wieku 4-12 lat ma możliwość montażu z użyciem systemu ISOFIX lub za pomocą samych pasów samochodowych. Oznacza to, że nawet jeśli nasze auto nie jest wyposażone w złącza ISOFIX, to do zamocowania wystarczające będą fabryczne pasy samochodowe.

 A czym jest ISOFIX? Najprościej mówiąc, jest to system, którego używa się do stabilnego osadzenia fotelika na siedzeniu samochodowym. To inaczej baza, którą mocuje się w pojazdach wyposażonych w taką opcję – wkładkę pilotującą umieszcza się na siedzeniu, a następnie wsuwa lekko pod oparcie, aby zaczep połączył się z już istniejącym tam uchwytem, który znajduje się tuż za oparciem tylnej kanapy auta.

Jeżeli samochód nie daje możliwości użycia ISOFXU, należy przymocować fotelik za pomocą pasów według dołączonej instrukcji.

 

Bezpieczne foteliki dla dzieci z grupy 15-36 kg – podsumowanie

Przydatnymi kryteriami wyboru dobrego fotelika samochodowego mogą być następujące punkty:

 • Fotelik musi być dobrany nie tylko do wagi, ale też przede wszystkim do wieku dziecka (od 4 do 12 lat). Przydatnym kryterium może być także wzrost – powszechnie przyjmuje się, że foteliki 15-36 kg przeznaczone są dla dzieci mierzących 100-150 cm.
 • Ponadto fotelik dziecięcy powinien pasować do modelu auta, który posiadamy.
 • Nie warto wymieniać fotelika za wcześnie, szczególnie, jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze wskazanego wieku.
 • Nie zastępuj fotelika podstawką, która nie zapewnia żadnego bezpieczeństwa w razie zderzeń lub nawet gwałtowniejszego hamowania.
 • Nigdy nie kupuj fotelików z niewiadomego źródła ani z rynku wtórnego – na pierwszy rzut oka często nie wiadomo, czy upatrzony model nie brał udziału w wypadku, przez co nie będzie już spełniał swojej funkcji zabezpieczającej.

Podsumowując, zawsze warto podejmować decyzję na podstawie dokładnej analizy danych. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i zmiana fotelika na większy powinna nastąpić według potrzeb, jednak nie wcześniej niż przed ukończeniem wskazanego wieku.

Przedział wiekowy, wagowy, a także wzrost dziecka i dopasowanie do posiadanego modelu auta są tutaj głównymi czynnikami wyboru. Pod uwagę można także wziąć wyniki testów ADAC, a w razie wątpliwości skonsultować się z zaufanymi specjalistami od bezpiecznego przewozu dzieci ze sklepu e-Foteliki.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *