Bez kategorii

Co to jest ISOFAST, ISOFIT, LATCH czyli tzw. miękki Isofix

Na polskim rynku system Isofast zwany też Isofit lub Latch znany jest głównie z fotelików z serii Monterey 2 niegdyś występujących pod marką Sunshine Kids obecnie Diono. Fotelik ten istnieje na rynku wiele lat i od zawsze cieszy się ogromną popularnością oraz świetnymi wynikami w testach ADAC w każdej odsłonie.

Diono system Isofast Isofix

Co to jest Isofast?

Isofast to tzw. miękki system mocowania fotelika samochodowego do systemu ISOFIX. Zasada działania jest niezmienna czyli wyciągamy z fotelika taśmy z uchwytami, które zaczepiamy do systemu ISOFIX następnie od przodu ściągamy je mocno z przodu tak by fotelik przyciągnąć do oparcia samochodowego. Na pierwszy rzut oka system Isofast może wydawać się znacznie słabszy niż pancerne szyny Isofix lecz realnie jest on równie bezpieczny co potwierdziły testy zderzeniowe ADAC. Na poniższym wideo widać to jak na dłoni:
Warto też dodać, że system Isofast ma również przewagę nad systemem Isofix w jednej zasadniczej kwestii – otóż w niektórych autach pręty Isofix są osadzone w kanapie pojazdu na różnych wysokościach przez co foteliki wyposażone w system Isofix mają niekiedy problem ze stabilnością gdyż fotelik nie leży idealnie na siedzisku gdy pręty są wyżej niż siedzisko – przy Isofast to nie stanowi problemu gdyż elastyczne pasy systemu Isofast łatwiej dopasują się w takim przypadku i pomogą uzyskać dobrą stabilność.

Isofast co to jest

Na koniec warto dodać, że fotelik Diono Monterey 2 może być użyty również bez systemu Isofast (chowamy go foteliku) i w tym drugim przypadku jest równie bezpieczny co potwierdzają testy zderzeniowe.

Więcej informacji o foteliku znajdziesz pod linkiem: Diono Monterey 2

Więcej informacji o systemie Isofix do którego wpinamy system Isofast znajdziesz tu: Co to jest Isofix

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *