Bez kategorii

Bezpieczną podróż z rodziną zacznij od…

Podróżując z dzieckiem w aucie, podstawą jest sprawdzony, pewny i – co równie ważne – poprawnie zamontowany fotelik.

Ale warto wspomnieć o tym, że bezpieczeństwo na drodze zapewnia też sam… samochód. Szczególnie więc planując jego zmianę w niedługim czasie, warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model będzie miał niektóre z tych udogodnień, które przełożą się na bezpieczeństwo malucha i całej rodziny!

Godni zaufania producenci

Większość marek samochodowych promuje odpowiedzialną jazdę i bezpieczeństwo podróży. To wyjątkowo cenne! Konstrukcja kolejnych modeli aut jest wciąż udoskonalana na podstawie analiz kolizji drogowych i rozwoju pokrewnych badań. Dzięki temu powstają też coraz to nowe i udoskonalone systemy bezpieczeństwa.

Najlepszym przykładem takich innowacji jest system ISOFIX, opracowany przez specjalistów firmy Romer Britax. Choć od tego momentu minęło już 20 lat, jest on po dziś dzień jedynym światowym standardem montażu fotelików dziecięcych! Wszystkie foteliki firmy Romer są w niego wyposażone, gwarantując najwyższe bezpieczeństwo jazdy dla Twojego maluszka. W Polsce prawo nakłada na producentów obowiązek wyposażania nowych modeli aut w ISOFIX od 2006 roku.

Czynne i bierne systemy bezpieczeństwa

Systemy bezpieczeństwa w autach dzielą się zazwyczaj na dwie kategorie: czynne i bierne. Zadaniem czynnych jest nie dopuszczenie do powstania zagrożeń na drodze. To np. systemy wspomagające hamowanie (ABS czy EBS) lub ruszanie (ASR, ESP).

Z kolei systemy bierne działają, gdy dojdzie już do kolizji lub wypadku. Zmniejszają one ich potencjalne, groźne skutki. Wśród systemów biernych znajdziemy choćby tak podstawowy element wyposażenia auta, jak pasy bezpieczeństwa. Poza tym  są to m.in. regulowane zagłówki, poduszki powietrzne czy specjalnie ustrukturowane szkło w szybach.

Kierowco – jedź odpowiedzialnie!

Należy jednak pamiętać o podstawowej prawdzie: nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa nie zastąpią rozwagi i odpowiedzialności za kierownicą! Jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego w połączeniu z odpowiednim fotelikiem i zaawansowanymi technologiami bezpieczeństwa z pewnością przełoży się na komfort jazdy dla wszystkich pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych. Tak, aby każda wspólna, rodzinna podróż mogła być niezapomniana i pełna radości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *