Masz pytanie? Zobacz odpowiedź!
Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?
Fotelik należy wymienić na większy w czterech przypadkach:
- jeśli dziecko przekroczyło limit wagowy danego fotelika,
- gdy nie można już poprawnie zapiąć pasów uprzęży fotelika,
- jeśli głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika – w przypadku fotelików 0-13 kg lub
- jeśli linia oczu wystaje ponad górną krawędź fotelika – w przypadku pozostałych fotelików.
Czy można zamontować przodem do kierunku jazdy fotelik z zakresu 0-13 kg?
Nie! Jedyny prawidłowy i bezpieczny przewóz dziecka w foteliku 0-13 kg to przewóz tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu. O tym, dlaczego tak jest, czytaj [tutaj] [link do Jak bezpiecznie przewozić niemowlę w samochodzie]
Jak długo w Polsce dziecko musi jeździć w foteliku?
Dopóki nie osiągnie wzrostu 150 cm. W tym przypadku nie liczy się kryterium wiekowe, a tylko wzrostowe – każde dziecko, które nie ma 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku.
Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?
Biorąc pod uwagę przepisy prawa – można (o ile nie jest to fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej!). Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka – nie jest to wskazane. Najbezpieczniejszym miejscem przewozu dla dzieci w każdym wieku jest tylna kanapa samochodu. Jeżeli jednak z jakichś względów potrzebujesz przewieźć dziecko z przodu, maksymalnie odsuń przedni fotel pasażera w tył i koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną – stanowi ona śmiertelne zagrożenie dla dziecka, zwłaszcza dla niemowląt!
Czy można przewozić niemowlę w gondoli zamiast w foteliku?
Nie, stanowczo się tego nie zaleca. Przewożenie niemowlęcia w gondoli jest uzasadnione, jeśli istnieją do tego konkretne wskazania medyczne, np. stwierdzone problemy z oddychaniem. Gondole powstały tylko i wyłącznie do przewożenia dzieci, których stan zdrowia nie pozwala na przewóz w foteliku. W każdym innym przypadku już najmłodsze maluszki powinny być przewożone w foteliku z zakresu 0-13 kg. Pamiętaj, gondola to nie fotelik i nie zapewnia dziecku odpowiedniego bezpieczeństwa w podróży! Więcej czytaj [tutaj] [link do Gondola czy fotelik]
Czy niemowlę może przebywać w foteliku na długich trasach?
Niemowlę musi przebywać w foteliku w każdej podróży. Co prawda pediatrzy uważają, że niemowlęta nie powinny leżeć w foteliku więcej niż 2 godziny dziennie, dlatego w miarę możliwości należy ograniczyć czas korzystania z fotelika do niezbędnego minimum. Jeśli jednak zaistnieje konieczność odbycia dłuższych podróży – fotelik to podstawa, priorytetem jest doraźne bezpieczeństwo dziecka. Bez fotelika maluszek nie jest chroniony w żaden sposób!
Czy mama może trzymać niemowlę na rękach podczas podróży?
Nie! W przypadku zderzenia skończy się to śmiercią dziecka. Jedynym bezpiecznym sposobem przewożenia niemowlęcia (tak samo jak i starszych dzieci) jest odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany fotelik.
Czy potrzebny jest kontakt wzrokowy z dzieckiem w foteliku?
Zależy to od indywidualnych potrzeb Rodzica. Jeżeli Rodzic odczuwa potrzebę kontaktu wzrokowego ze swoim dzieckiem w foteliku, może zamontować na zagłówku tylnego fotela specjalne lusterka. Uwaga – to rozwiązanie jest dobre tylko wtedy, gdy osobą używającą lusterek będzie pasażer, np. mama, a nie kierowca! Kierowca powinien skupić się na obserwowaniu sytuacji na drodze.
W razie takiej potrzeby można więc korzystać ze specjalnych lusterek. Nigdy jednak nie należy upierać się przy montowaniu fotelika przodem tylko po to, by móc spoglądać na dziecko – jest to dla niego zwyczajnie niebezpieczne i grozi uszczerbkami na jego życiu i zdrowiu! Dziecko należy przewozić tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe.
Używany fotelik samochodowy – czy będzie bezpieczny dla dziecka?
Nie. Na pewno nie jest tak samo bezpieczny, jak indywidualnie dobrany nowy fotelik – a przecież taka powinna być jego funkcja. Specjaliści i nawet niektórzy Rodzice odradzają kupowanie używanych fotelików – raz, ze względu na jego eksploatację, a dwa, ze względu na nieznaną historię. Jeżeli fotelik brał udział w wypadku lub stłuczce, nie spełni on swoich podstawowych funkcji, czyli dziecko nie będzie w nim bezpieczne. Niektóre z uszkodzeń powstałych podczas kolizji mogą być nawet niewidoczne gołym okiem, lepiej więc nie kupować „kota w worku”.
Poza tym gwarancję producenta otrzymuje tylko pierwszy właściciel, a po kilku latach użytkowania fotelik zwyczajnie się też starzeje (tkaniny, plastik, cała konstrukcja). Używany fotelik na pewno jest tańszy, ale czy na pewno warto oszczędzać na bezpieczeństwie swojego dziecka?
Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze?
Środkowy fotel na tylnej kanapie – jeżeli jest wyposażony w 3–punktowy pas bezpieczeństwa lub system ISOFIX. Jeżeli nie, najbezpieczniejsze będzie miejsce za przednim siedzeniem pasażera. Uwaga: powszechne twierdzenie, że najbezpieczniejsze jest miejsce za fotelem kierowcy, jest nieprawdziwe.
Dlaczego poduszki powietrzne są niebezpieczne dla dzieci w foteliku?
Odpowiadając wprost: ponieważ w momencie wypadku mogą albo zabić dziecko (najczęściej w przypadku niemowląt), albo spowodować groźne obrażenia ciała (w przypadku starszych dzieci). Najczęściej jednak, niestety, uderzenie otwierającą się poduszką powietrzną w fotelik kończy się dla malucha śmiercią w wyniku wstrząsu mózgu. Siła, z jaką otwiera się poduszka w momencie wypadku, jest porównywalna z siłą uderzenia kijem bejsbolowym. Warto mieć w pamięci to wymowne porównanie, aby uniknąć nieszczęścia.
Dzieci powinny być przewożone w dobranym foteliku na tylnej kanapie – w ten sposób można zagwarantować im największe bezpieczeństwo podczas każdej podróży!