img
img
img
img
img
img
img img img img
img

Foteliki dla dzieci - faq

Konieczność przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach samochodowych istnieje już od ponad 10 lat.  Obowiązek regulowany jest przez ustawę Prawo o ruchu drogowym z dn. 20 czerwca 1997 roku. Nie jest to żadna fanaberia, lecz wyłącznie troska o bezpieczeństwo przewożonego dziecka w samochodzie. Warto mieć świadomość, że niezastosowanie się do tego obowiązku grozi nie tylko konwekcjami finansowymi pod postacią mandatu, ale przede wszystkim zdrowiem a nawet życiem naszego dziecka!

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że fotelik fotelikowi nie jest równy. Które modele cieszą się największą popularnością? Które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo? Poniżej kilka porad, dzięki którym dużo łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję związaną z kupnem fotelika samochodowego.

Fotelik samochodowy zapewni bezpieczeństwo podczas podróży

Foteliki samochodowe stanowią bardzo ważne, a zarazem niezbędne wyposażenie samochodu. Nie można zabrać dziecka w podróż, jeśli nie posiadamy odpowiedniego - do wieku i wagi pociechy - fotelika. Musi to być jednak taki fotelik, który spełnia wymogi bezpieczeństwa! Przez bezpieczne foteliki samochodowe rozumie się takie modele, które posiadają odpowiednią konstrukcję. Bardzo ważna jest ochrona w razie zderzenia czołowego. Tutaj sprawdzają się pięciopunktowe lub trzypunktowe szelki bezpieczeństwa. Istotne znaczenie ma również zabezpieczenie przed uderzeniami bocznymi. Nowoczesne foteliki samochodowe posiadają zaawansowany system ochrony bocznej, która nie tylko osłania delikatne ciałko dziecka, ale również amortyzuje siłę uderzenia, zmniejszając ewentualne obrażenia. Bezpieczeństwo zapewnia również stabilność fotelika. Jeśli jest on źle przymocowany - rusza się na boki i do przodu - nie ma szans, by taki fotelik zapewniał ochronę.

Jak poprawnie zamocować fotelik samochodowy?

Standardowo foteliki mocuje się za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa samochodu. Nie jest to może nic skomplikowanego, jednakże trzeba wykazać się dużą uwagą. Nieodpowiednio zamontowany fotelik dziecięcy nie będzie stabilny, a więc i nie będzie bezpieczny. Dużym ułatwieniem są foteliki samochodowe z mocowaniem Isofix. Mocowanie tego rodzaju polega na przytwierdzeniu fotelika do siedzenia za pomocą specjalnych zaczepów. Zaczepy te mocuje się do odpowiednich uchwytów znajdujących się w środku kanapy pasażerskiej w aucie. Dzięki temu do zamocowania takiego fotelika nie są potrzebne żadne pasy. Mamy dodatkowo pewność, że fotelik jest idealnie zamocowany. Pewnie nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę, że foteliki samochodowe w grupie wagowej 0-13 kg nie powinny być mocowane na przednim siedzeniu przodem do kierunku jazdy. Jest to niebezpieczne, jednak spotyka się samochody, w których właśnie w taki sposób przewożone są nasze maluchy. Gondole samochodowe powinny być mocowane tyłem do kierunku jazdy, nie dlatego , żeby „uprzykrzyć” życie rodzicom, ale żeby zapewnić 100% bezpieczeństwo naszemu dziecku. Chodzi o to, że podczas ewentualnej kolizji, siła powoduje odchylanie się główki dziecka do przodu. A ponieważ kręgi szyjne malucha są słabe, wówczas można je uszkodzić nieodwracalnie. Warto również pamiętać, że w ogólnie nie możemy przewozić w foteliku samochodowym dziecka na przednim siedzeniu, gdy nasz pojazd ma włączoną poduszkę powietrzną w miejscu siedzenia dla pasażera. Bowiem otwierająca się z wielką siłą poduszka powietrzna spowodowałaby najprawdopodobniej wgniecenie dziecka w siedzenie fotela, co mogłoby być tragiczne w skutkach dla takiego malucha. Bądźmy więc rozważni, montując foteliki samochodowe. Nieodpowiedni sposób mocowania może doprowadzić do zgubnych skutków.

Wiek i waga dziecka mają ogromne znaczenie

Przymierzając się do zakupu fotelików samochodowych, warto pamiętać, że nie należy wybierać fotelika „bo jest najtańszy”, „bo mi się podoba”, „ponieważ ma ładny wzór”. Miejmy świadomość, że wybór odpowiedniego fotelika samochodowego musi nieodłącznie wiązać się z wiekiem i wagą naszej pociechy. Dzięki temu zapewnimy dziecku odpowiedni komfort i wygodę podczas podróży samochodem. Skąd zatem mamy wiedzieć, który fotelik samochodowy będzie odpowiedni dla naszej pociechy? Producenci fotelików samochodowych tworzą siedziska w zależności od masy ciała dziecka oraz jego wieku. Specjalne foteliki są przeznaczone dla niemowlaków i maluchów do pierwszego roku życia. W innych fotelikach mogą być przewożone dzieci do czwartego roku życia, a jeszcze inne są dostosowane do przewożenia pociech starszych. Trzeba także mieć świadomość, że niektóre foteliki są przystosowane do przewożenia dzieci od 9. miesiąca życia do 12. roku życia! Warto jednak pamiętać, że dane, które zostały podane przez producenta nie są „sztywne”. Bowiem może okazać się, że nasze dziecko ma trzy lata, ale nie mieści się w foteliku dla niego przeznaczonym, ponieważ waży więcej niż typowe trzyletnie dziecko. Dlatego też nie należy tak bardzo trzymać się tych kategorii, bo dzieci różnią się budową ciała.

Przetestuj fotelik

Zanim zdecydujemy się na zakup fotelików samochodowych, można „faworytów” przetestować. W Internecie znajdziemy wiele stron internetowych, które przeprowadziły testy wielu fotelików. Są to testy obiektywne, które fachowym okiem „patrzą” na wszystkie dostępne na polskim rynku foteliki samochodowe.